zdjęcie organów bocznych w Centrum św. Jana w Gdańsku
06.01.2022 - 06.01.2022

Metropolia Jest Okey / Dogrywka - Koncert na 3 Króli

Buona Natale - Pastorale

Metropolia Jest Okey / Dogrywka - Koncert na 3 Króli

Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana

Start: godz. 16.00

Wstęp: wolny

 

Organizatorzy Festiwalu "Metropolia jest Okey" postanowili w tym roku w Święto Trzech Króli, zaprosić na rodzinny koncert w Centrum św. Jana. Bohaterem tego koncertu będą organy o nazwie "Princess of Gdańsk". Ten niesamowity instrument został zbudowany specjalnie do Centrum św. Jana. Jego muzyczne walory będą Państwo mogli poznać dzięki wspaniałej grze prof. Andrzeja Szadejki. Zapraszamy młodszych i starszych na niesamowity koncert. To będzie "nietypowa dogrywka" 15. edycji festiwalu Metropolia jest Okey.

W programie prezentowana będzie muzyka na Boże Narodzenie z różnych stron Europy.
 

PROGRAM

Buona Natale - Pastorale

 

Andrzej Szadejko (*1974) – Pastorale

Bernardo Pasqiuni (1637-1710) – Pastorale

Johann Kaspar Kerll (1627-1693) – Capricio sopra il cucu

Josef Seger (1716-1782) - Fuga C dur de tempore Natalis

František Xaver Brixi (1732-1771) - Pastorela C-dur

Jan Křtitel Kuchař (1751-1829) - Pastorela D-dur

Andrzej Szadejko - Trio super Quam Pastores laudavere [Narodził się nam Zbawiciel}

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Pastorella BWV 590 [Praeludium] - [Allemande] - [Aria] - [Giga]

Władysław Żeleński (1837-1921) – 4 preludia z op. 38

John Rutter (*1945) – Toccata in seven

 

Andrzej Szadejko,

kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem, bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Jest kuratorem organów w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 28 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYK oraz OPUS KLASSIK. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA i GDAŃSK ORGAN LANDSCAPE w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor wydawnictw monograficznych, a także opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych. Autor audycji „Organy Nieograne” w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator i autor wielu formatów artystycznych i festiwali w Gdańsku i Warszawie: Festiwal ORGANy PLUS+®, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny „…i zagrały organy”, Pomerania 2008 – międzynarodowe spotkania budowniczych organów, GdO Tagung 2018 - Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów, festiwal „Moniuszko w Kościołach Warszawy”.

 

Zasady uczestnictwa w wydarzeniach (COVID-19)

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności