Nowa Muzyka w Starym Ratuszu abstrakcyjna grafika koncertu
03.03.2022

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu / MARCOWANIE NA STRUNY I KOMPUTERY

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Start: godz. 19.00

Wstęp: bilety 20 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe) do nabycia za pośrednictwem platformy interticket.pl (od 28 lutego) oraz – na godzinę przed wydarzeniem - w Księgarni PWN mieszczącej w Ratuszu Staromiejskim.

 

W obliczu obecnej sytuacji poprzez najbliższy koncert z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu pragniemy wyrazić swoją solidarność z objętą wojną Ukrainą. Wszyscy występujący artyści chcą swoim wykonaniem wesprzeć w walce o wolność naród ukraiński, a w szczególności swoich przyjaciół - muzyków.

W programie koncertu proponujemy dawkę muzyki elektroakustycznej zapewniającej stylistyczną różnorodność. Po raz pierwszy pojawi się harfa - instrument o szlachetnym, pięknym brzmieniu, przy którym zasiądzie wybitna artystka - Anna Sikorzak-Olek. Zabrzmi m.in. Entre espejos Edwarda Sielickiego, stworzone ongiś na zamówienie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Czeka również na Państwa sporo materiału premierowego, w tym kompozycja przedstawiciela najmłodszego pokolenia kompozytorów – Szymona Wieczorka w wykonaniu, znanych już Państwu z wcześniejszych koncertów, solistów – flecisty Rafała Jędrzejewskiego i pianisty Igora Torbickiego. Z udziałem znakomitego altowiolisty, Michała Markiewicza, członka zespołu NeoQuartet, zabrzmi grupowy eksperyment muzyczny polegający na zrealizowaniu na żywo improwizowanej formy opartej na materiale dźwiękowym dostarczonym przez blisko 30 kompozytorów z całego świata. Szczególnie ważny i jakże symboliczny jest wkład dźwiękowy naszego przyjaciela ze Lwowa, Ostapa Manulyaka, którego przejmujący kolaż przenosi nas w ponure realia aktualnej rzeczywistości i jest dokumentem epoki. Kompozytor ukraiński wykorzystał dźwięki syren, odgłosy zatrzaskujących się drzwi  schronu, fragmenty komunikatów nadawanych z głośników, skierowanych do mieszkańców Lwowa  podczas nalotów - czyli dźwięki zarejestrowane podczas trwającej na Ukrainie wojny. Kolejną solistką, wywodzą się również z tego znakomitego kwartetu, będzie skrzypaczka - Karolina Piątkowska-Nowicka. Zaprezentuje nam własną wizję artystyczną dzieła Elżbiety Sikory zatytułowanego Soleos.

 

Dla melomanów ten koncert będzie także kolejną okazją do wylosowania specjalnej, pamiątkowej płyty CD

z wyborem nagrań dokonanych podczas naszych koncertów.

Zapraszamy 3 marca 2022 do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku przy ul. Korzennej 33/35.

Bilety w cenie 20 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe) mogą Państwo nabyć na platformie interticket.pl oraz – na godzinę przed wydarzeniem - w Księgarni PWN mieszczącej się w Ratuszu Staromiejskim.

Startujemy jak zwykle o godzinie 19.00!

 

 

PROGRAM KONCERTU

 

Elżbieta Sikora Soleos (2019)

na skrzypce i taśmę

Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Luigi Nono ...sofferte onde serene... (1976)

na fortepian i taśmę

Igor Torbicki – fortepian

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Edward Sielicki Entre espejos (2000)

na harfę i taśmę

Anna Sikorzak-Olek – harfa

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Projekt zespołowy w opracowaniu Michała Markiewicza i Dariusza Mazurowskiego SynthAlto 1 (2022) – prawykonanie światowe

na altówkę, komputer i live electronic

Michał Markiewicz – altówka

Dariusz Mazurowski – komputer, live electronic, dyfuzja dźwięku

 

Marcin Wierzbicki Arp 85 (2022) – prawykonanie światowe

na harfę i taśmę

Anna Sikorzak-Olek – harfa

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Szymon Wieczorek Szpital przemienienia (2021)

na flet, fortepian i taśmę

Rafał Jędrzejewski - flet

Igor Torbicki – fortepian

Dariusz Mazurowski – komputer, dyfuzja dźwięku

 

Koordynacja artystyczna, produkcja : Monika Łajming, Krzysztof Olczak, Dariusz Mazurowski

Współorganizatorzy: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

 

WSPÓŁOGRGANIZATORZY:

Logo PsemeLogo Akademii Muzycznej

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności