Noc Muzeów 2022
14.05.2022

Noc Muzeów 2022 | Європейська ніч музеїв 2022

Dobranoc pchły na noc... Nie tym razem! Tej szczególnej nocy nie przyłożycie prędko głowy do poduszki. Przed nami długo wyczekiwana Noc Muzeów 2022. Po dwóch latach spotkamy się w końcu stacjonarnie, aby wspólnie poznawać tajemnice Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana. Zajrzymy w każdy zakamarek, uchylimy każde drzwi, a przede wszystkim pokażemy to, co ukryte przed wzrokiem zwiedzających. Nie będzie to jednak zwykłe zwiedzanie. Skupimy się na otaczającej nasze siedziby naturze. Podczas spaceru wokół Ratusza Staromiejskiego i Kanału Raduni przyjrzymy się roślinom, które mijamy na co dzień niezauważone, stworzymy kolaże, haiku i dzieła w tylu secesyjnym, a na koniec posłuchamy, co jest grane w świętym Janie. A wszystko to naturalnie kulturalnie!

Naturalnie kulturalnie
Termin: 14 V 2022, godz. 17.00-21.30;
Bilety: wstęp wolny;
Miejsce: Korzenna 33/35 Gdańsk

 

17:00-18:00, Koncert familijny
Sala Mieszczańska

Dla wielu twórców natura z jej bogactwem odgłosów i barw oraz filozoficzną koncepcją czterech żywiołów stała się przyczynkiem do pracy nad muzycznymi dziełami.  Podczas koncertu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - w  jaki sposób kompozytorzy  przedstawiali świat otaczającej nas przyrody za pomocą dźwięków. Przy okazji opowiemy Wam również do czego mogą przydać się w muzyce krucze pióra, włosie z końskiego ogona czy  drewno z długowiecznego cedru. Wystąpią: uczniowie szkół muzycznych II st. z Trójmiasta: Estera Laskowska i Joanna Liwo - klawesyn, Barbara Wieczorek - obój, Milena Witkowska - wiolonczela, Karolina Kuskowska - skrzypce, Alicja Rydel - śpiew, Alicja Leczkowska - fortepian oraz pedagodzy: Magdalena Darska-Szpakiewicz, Izabela Paszkiewicz - fortepian. Prowadzenie: Zuzanna Pobłocka

Partnerzy: Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku

18:00-21:30, Wieczne rośliny
Galeria NCK

Na otwartym stanowisku "Wiecznych Roślin" poczujesz się, jak Frida Kahlo czy Stanisław Wyspiański i poznasz tajemną sztukę utrwalania roślin! Dowiesz się, w jaki sposób artyści oraz naukowcy uwieczniają rośliny w swoich pracach i stworzysz swoje własne dzieło w stylu secesyjnym!

Prowadzenie: Naukowe Studenckie Koło Botaniczne „Zioło” działające przy Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody (Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański)

 

18:30-19:30, Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego szlakiem ornamentów. Motywy zdobnicze w architekturze i muzyce 
Sień Ratusza Staromiejskiego

Od wieków natura inspirowała artystów tworzących swoje dzieła. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Ratuszu Staromiejskim wyruszymy na spacer szlakiem ornamentów, które zachowały się w tym, pochodzącym z końca XVI wieku, budynku. Poznamy historię tego miejsca i wspólnie poszukamy motywów roślinnych i zwierzęcych, które zdobią wnętrza Ratusza. Zwiedzanie zostanie wzbogacone opowieścią o tym, jak dawniej wykonawcy zdobili melodię w muzyce. Nasz spacer zakończymy wizytą w wyjątkowym wnętrzu, sąsiadującego z Ratuszem, Domu Opatów Pelplińskich.  

Oprowadzanie: Sabina Rogalska-Antosik, przewodnik PTTK

Prezentacja ornamentów w muzyce: prof. dr hab. Małgorzata Skotnicka. Na klawesynie zagrają: Joanna Liwo i Estera Laskowska – uczennice Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu.

 

18:30-19:00, Deptane po drodze – spacer
Parking na tyłach Ratusza Staromiejskiego

Podczas spaceru wokół Ratusza Staromiejskiego i Kanału Raduni przyjrzymy się roślinom, które mijamy na co dzień niezauważone. Czy to naprawdę tylko tak zwane chwasty? Co można odkryć, pochylając się nad trawnikiem i które z tych niepozornych istot nadają się do jedzenia, leczenia a które są trujące? Jaką rolę pełnią w miejskim ekosystemie i czy nie warto czasem zatrzymać się, by je odkryć?

Prowadzenie: Gosia Zamorska-Misztal, Fundacja Generacja

19:30-21:30, Język roślin. Kolaże haiku
Gabinet Burmistrza

Poznajmy rośliny pojawiające się wiosną, jak ziarnopłon, zawilec gajowy, czosnaczek pospolity, pokrzywa, szczawik zajęczy. Odkryjemy ich ludowe nazwy, właściwości (w tym działanie lecznicze oraz zastosowania kulinarne), symbolikę oraz konteksty w kulturze. Uczestnicy dostaną fragmenty utworów o roślinach, z których będą mogli złożyć poetycki kolaż ilustrowany reprodukcjami z dawnych zielników.

Prowadzenie: Gosia Zamorska-Misztal, Fundacja Generacja

20:30-21:30, Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego szlakiem ornamentów. Motywy zdobnicze w architekturze i muzyce (II tura) 
Sień Ratusza Staromiejskiego

Od wieków natura inspirowała artystów tworzących swoje dzieła. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Ratuszu Staromiejskim wyruszymy na spacer szlakiem ornamentów, które zachowały się w tym, pochodzącym z końca XVI wieku, budynku. Poznamy historię tego miejsca i wspólnie poszukamy motywów roślinnych i zwierzęcych, które zdobią wnętrza Ratusza. Zwiedzanie zostanie wzbogacone opowieścią o tym, jak dawniej wykonawcy zdobili melodię w muzyce. Nasz spacer zakończymy wizytą w wyjątkowym wnętrzu, sąsiadującego z Ratuszem, Domu Opatów Pelplińskich.  

Oprowadzanie: Sabina Rogalska - Antosik, przewodnik PTTK

Prezentacja ornamentów w muzyce: prof. dr hab. Małgorzata Skotnicka. Na klawesynie zagrają: Joanna Liwo i Estera Laskowska – uczennice Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu.

Zapraszamy również na aktywności zorganizowane w ramach Nocy Muzeów w sąsiadującym z Ratuszem Staromiejskim Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Szczegółowy program na www.muzeum.ug.edu.pl oraz w wydarzeniu na FB. 

_______________________________________________________

Centrum św. Jana

Co jest grane w św. Janie? – koncert
Termin: 14 V 2022, godz. 22:00-01:00;
Bilety: wstęp wolny;
Miejsce: Centrum św. Jana, Świętojańska 50

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum św. Jana będą muzyka i zabytki:

W programie Nocy Muzeów w Centrum św. Jana:

Prezentacja organów bocznych, 22:00, 23:00, 0:00, 1:00

Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode  w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu gotyckiej świątyni.

Organiści: prof. Andrzej Szadejko kurator organów bocznych z ramienia NCK oraz studenci Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Oprowadzanie po Centrum św. Jana, 22:20, 23:20, 0:20 

Po zakończeniu odbudowy kościoła św. Jana w 2020 r., do jego wnętrza powróciły wszystkie elementy dekoracyjne ocalone z pożogi wojennej: m.in. epitafia, stalle gotyckie czy kaplica chrzcielna. W latach  2017-2020 zakonserwowane zostały bezcenne zabytki, które od 1945 r. przechowywane były w magazynach: empora południowa i prospekt organów bocznych, których historię przybliżymy uczestnikom tegorocznej Nocy.

Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

Zwiedzanie wieży, 22:40, 23:40, 0:40

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r.

Oprowadzenie: studenci współpracujący z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

____________________________________________________

Przed atrakcjami Nocy Muzeów w Centrum św. Jana, 14 maja 2022 r., o godzinie 20:00 odbędzie się na koncert „Jan Paterek in memoriam” w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpią:

  • Marcin Wądołowski – gitara
  • Piotr Lemańczyk – kontrabas

W programie m.in. światowe prawykonanie kompozycji M. Wądołowskiego dedykowanej pamięci Jana Paterka.

Więcej informacji dot. koncertu „Jan Paterek in memoriam” znajdziecie na https://www.gdanskifestiwal.pl/

________________________________________________________________________________________

Європейська ніч музеїв 2022

«На добраніч, усі блохи на ніч...» Не цього разу! У цю ніч швидко не підете спати. Попереду довгоочікувана Європейська ніч музеїв 2022. 

Природа і культура
Дата: 14.05.2022
Білети: вхід вільний;
Місце проведення: Коженна 33/35 Гданськ

17:00-18:00, Концерт
Міщанська зала

Природа з її багатством звуків і кольорів, а також філософською концепцією чотирьох стихій мала неабиякий плив на музичні твори багатьох музикантів. Під час концерту ми спробуємо відповісти на запитання – як композитори відобразили світ природи за допомогою звуків.

Проводить: Зузанна Поблоцька

Партнери: Музична школа ІI ст. ім. Фридерика Шопена у Вжещі, Гданськ, Загальнаосвітня музична школа І і ІІ ст. ім. Фелікса Нововейського в Гданську

18:00-21:30, Вічні рослини
Галер
ея Культурного центру Балтійського моря

На відкритому стенді «Вічні рослини» ви відчуєте себе як Фріда Кало чи Станіслав Виспянський і почуєте про таємне мистецтво збереження рослин! Ви дізнаєтеся, як митці та вчені увічнюють рослини у своїх роботах і створюють шедеври в стилі модерну!

Проводить: Науковий студентський ботанічний гурток «Zioło», що діє при кафедрі таксономії рослин та охорони природи (Біологічний факультет Гданського університету)

19: 30-20: 30 Екскурсія Старою Ратушею на тему орнаментів. Орнаментальні мотиви в архітектурі та музиці (укр. мовою)
Вестибюль Старої Ратуші

Протягом століть природа надихала художників на створення своїх творів мистецтва . Цього року під час «Ночі музеїв» у Старій Ратуші ми дізнаємося про історію цієї пам'ятки та разом знайдемо рослинні та тваринні мотиви, що прикрашають її інтер’єр. Під час екскурсії можна також послухати розповідь про те, як стародавні виконавці прикрашали мелодії в музиці.

Проводить: Віта Демборинська

Презентація орнаментів у музиці: проф. док. Малгожата Скотніцька. На клавесині гратимуть: Йоанна Ліво та Естера Ласковська - учениці  Музикальної школи ІІ ст. ім.  Фредеріка Шопена у Вжещі, Гданськ.

______________________________________________________

Центр Св. Яна

«Що відбувається у св. Яні? – концерт
Дата та час: 14 травня 2022 р 22:00-01:00;

Квитки: вхід вільний;
Місце проведення: вул. Яна, Свентоянська 50

Цього року лейтмотивом «Ночі музеїв» у соборі св. Яна, буде музика та пам’ятки культури:

Презентація бічних органів

Час проведення: 22.00, 23.00, 0.00, 1.00

Через 75 років після закінчення Другої світової війни до костьолу св. Яна в Гданську, нині Центр св. Яна, повернувся бічний органний інструмент, реконструйований за допомогою опису оригінального інструменту, який зробив Йоганн Фрідріх Роде у 1760-61 роках.

Органісти: проф. Анджей Шадейко, куратор бічних органів від центру та студенти кафедри музики костьолу Музичної Академії ім. Станіслава Монюшкі в Гданську

22.20 - 22.40 Екскурсія Центром св. Яна

Після реконструкції костьолу св. Яна у 2020 році всі збережені після війни декоративні елементи повернулися до його інтер’єру: в т.ч. епітафії, готичні лави та каплиця для хрещення. У 2017-2020 роках відбулася консервація неоціненних пам’яток, які з 1945 року зберігалися на складах: південна галерея та бокові органи

Проводить: Івона Берент, начальниця відділу охорони пам’яток центру,  переклад українською мовою  - Віта Демборинська

22.40 – Екскурсія Вежею

Традиційно під час «Ночі музеїв» можна відвідати внутрішню частину вежі і на вершині помилуватися панорамою нічного Гданська та дзвоном 1543 року.

Проводять: студенти, які співпрацюють з відділом охорони пам’яток центру

____________________________________________________

Перед  початком заходів у рамках «Ночі музеїв» у храмі св. Яна, 14 травня 2022 року о 20:00 відбудеться концерт «Пам'яті Яна Патерека» у рамках Гданського музичного фестивалю. Виступлять:

• Марчін Вондоловський - гітара

• Пьотр Леманчик – контрабас

Програма включає світову прем'єру композиції М. Вондоловського, присвяченої пам'яті Яна Патерека.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności