Janusz Olejniczak siedzący przy fortepianie
19.05.2022

WYDARZENIE ODWOŁANE Recital fortepianowy Janusza Olejniczaka – koncert

UWAGA! Z przyczyn niezależnych od organizatorów jutrzejszy koncert w Ratuszu Staromiejskim organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku został odwołany.

 

Termin: 19 V 2022, godz. 19:00
Bilety: 15 zł (ulgowe) i 25 zł (normalne) można kupić w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35

Słuchanie "na żywo" gry mistrzów to najlepsza z możliwych lekcji - pokazuje cel trudnej artystycznej drogi. Gdańskiego Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina organizuje koncerty na wysokim poziomie wykonawczym, do których zaangażowani są znaczący artyści, przy jednoczesnej dostępności wydarzenia dla szerokich grup odbiorców. Muzyka Fryderyka Chopina jest tak przystępna w odbiorze, że wszelkie bariery od razu znikają. Włączcie się z nami w krąg muzyki Chopina i poznajcie niezwykłe polskie dziedzictwo kulturowe. 

„Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie” to cykl koncertów, podczas których prezentowane jest młode pokolenie wybitnie utalentowanych muzyków oraz pianistów o wielkim dorobku artystycznym, laureatów prestiżowych konkursów muzycznych, wykonawców występujących w największych salach koncertowych świata.

Już 19 maja w Ratuszu Staromiejskim wystąpi Janusz Olejniczak – Laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie koncertu usłyszymy wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

Janusz Olejniczak koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium w Moskwie. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Był jurorem XVII i XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Poza repertuarem klasycznym – zwłaszcza Chopinowskim – wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. kompozycje Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara). Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Pianista jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.

Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań płytowych dokonanych dla takich wytwórni, jak Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton.

W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych ośmiokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyka” za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005).

Janusz Olejniczak nagrał również ścieżki dźwiękowe do dwóch słynnych filmów: „Pianisty” Romana Polańskiego oraz „Błękitnej nuty” Andrzeja Żuławskiego, w tym ostatnim wcielając się także aktorsko w postać Fryderyka Chopina.

Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Współorganizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności