01.01.1990 - 01.01.1990

Antystres XII czyli.... to jest karnawał..

Antystress - comiesięczne spotkanie towarzysko - artystyczne, mające na celu konsolidację środowiska twórczego, politycznego i biznesowego Trójmiasta.

Tym razem spotkamy się w iście szampańskim karnawałowym nastroju..

Wystąpią między innymi: Krzysztof Skiba, Tomasz Olszewski, Take it easy, “Los Perros del Tango”, Kwartet "Cztery kolory", Jarek Janiszewski i Jarek Zietek czyli duet Gremplina.

Krzysztof Skiba

Niezwykle barwna postać polskiej sceny rockowej. Znany z ciętego języka i absurdalnego poczucia humoru. Uczestnik wielu happeningów i akcji artystycznych. Grał w teatrze ulicznym, prowadził klub studencki i pisywał w gazetach jako dziennikarz. Znany głównie jako lider i autor tekstów wielu przebojów zespołu Big Cyc. Współautor wielu programów telewizyjnych (w tym legendarnego magazynu "Lalamido"). Od czterech lat pisze felietony do tygodnika "Wprost". Mieszka w Gdańsku.

Jarek Janiszewski i Jarek Ziętek czyli Duet Gremplina

- Jarek Janiszewski ("Czarno-Czarni", "Bielizna") znany również jako Doktor, występuje w duecie z trójmiejskim bardem Jarkiem Ziętkiem. Wspólnie - jako Gremplina - wykonują znane przeboje polskie i światowe. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby do tych utworów Doktor nie dopisał własnych tekstów. A jako próbka ich twórczości niech posłuży zestawienie tytułów oryginałów i przeróbek.


Tomasz Olszewski

- autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, lub – po prostu – śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli. Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany „Zapiski z podróży”.Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu „Powrót bardów”. Pisał także piosenki dla innych wykonawców, zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych. Jest także autorem polskich tekstów do spektaklu “Fado” w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku, uhonorowanego nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego jako największe wydarzenie muzyczne 2003 roku. Od 1995 roku Olszewski jest prezenterem w Radiu Gdańsk, współtworzy niedzielny program kulturalny Salon Artystyczny. W Telewizji Gdańsk można go, co tydzień zobaczyć w programie „Brulion Kulturalny”.Na Antystressie wykona trzy autorskie piosenki o tematyce zimowo- świątecznej.

Kwartet “Los Perros del Tango”

-to absolwenci Akademii Muzycznych - mający za sobą wiele estradowych sukcesów, począwszy od udziału w ważnych wydarzeniach artystycznych na scenach Polski i Europy, aż po uczestnictwo w konkursach.
Podobne zainteresowania muzyczne skłoniły ich do stworzenia wspólnego projektu. Tak powstał zespół.
Muzyka, którą grają, to ukłon w stronę wspaniałego stylu tanga argentyńskiego, przeżywajacego swój “Złoty Wiek” od początku lat trzydziestych, aż do późnych pięćdziesiątych XX stulecia. Inspiracją muzycznych działań muzyków jest twórczośc mistrzów gatunku. Anibal Troilo, Osvaldo Ruggiero, Carlos Di Sarli, Osvaldo Pugliese, Julian Plaza – to nazwiska, które kształtują ich “tangową tożsamość”.
Wszechstronność działań zespołu potwierdza współpraca z profesjonalnymi tancerzami i aktorami.
“Los Perros del Tango” jest doskonałą przeciwwagą dla rozpowszechnionego stylu Astora Piazzolli i jednocześnie hołdem dla wielkiej tradycji.

Skład kwartetu:

Marcin Krzyżanowski – akordeon
Michał Patroń – skrzypce
Paweł Poterewicz – fortepian
Sebastian Wyszyński - kontrabas

Zespół „Take It Easy”

- to niedawno powstała grupa grająca w stylistyce swinga, tworzą ją: weteran polskiego jazzu -ceniony saksofonista Przemek Dyakowski oraz przedstawiciele młodych wybitnie utalentowanych jazzmanów Knitter, Bukowski, Mackiewicz, Sowiński.

W maju br. w sopockim Kawiaretonie Take it Easy nagrali płytę z powszechnie znanymi i lubianymi standardami jazzowymi. Krążek ten został dołączony do wrześniowego numeru miesięcznika Jazz Forum, zyskała bardzo przychylne recenzje, a sponsorem płyty jest promująca muzykę jazzową Kompania Piwowarska Pilsner Urquell.

Take It Easy występowali w klubach: warszawskim Tygmoncie, sopockich: Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu oraz Galeriach Jazz Cafe w Juracie i Gdyni a także na Festiwalach Jazz w Lesie w Sulęczynie i Gdańskich Nocach Jazzowych.

Skład zespołu:

Przemek Dyakowski - saksofon,
Joanna Knitter - wokal,
Dominik Bukowski - wibrafon,
Janusz Macek Mackiewicz- bas
Tomasz Sowiński - perkusja

To już dwunasty Antystress...

 

 

Raz na dwa miesiące w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku spotykać się będą artyści z Trójmiasta, samorządowcy. Przewidziane są prezentacje artystyczne pomorskich vip-ów oraz nowe kreacje artystyczne znanych i nieznanych twórców pomorskich.

Chcemy dać “zielone światło” wszystkim oryginalnym i wrażliwym twórcom, udostępniając Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego na niezależne prezentacje rodzimych twórców. Jesteśmy otwarci na inwencję, pomysłowość i nowe objawienia artystyczne: muzyczne, literackie, taneczne, rzeźbiarskie,malarskie, fotograficzne, etc. etc.

Chcemy prezentować nowe trendy w muzyce, satyrze, poezji – jednym słowem – w sztuce Wybrzeża. A przy okazji – liczymy na integrację środowisk twórczych, samorządowych i lokalnego biznesu, by w przyszłości wspólnie realizować działania z korzyścią dla regionu (i samych uczestników).