Święto Kociewia. Wystawa Kociewie ART
30.07.2022 - 05.08.2022

Kociewie ART

Wystawa Kociewie ART to jeden z elementów odbywającego się co roku Święta Kociewia. Kociewie ART  będzie ukazywać mieszkańcom Gdańska i turystom odwiedzającym w tym czasie miasto nowoczesne podejście do sztuki kociewskich twórców.

Od 30 lipca do 5 sierpnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można zobaczyć ekspozycję prac trojga artystów reprezentujących powiat starogardzki, tczewski i świecki.

Józef Olszynka z Powiatu Starogardzkiego, akwarele  – urodzony w Starogardzie Gdańskim, gdzie mieszka i pracuje. Jest absolwentem Studium Pedagogicznego. Jako pracownik Starogardzkiego Centrum Kultury ma swój wkład w animację życia kulturalnego miasta. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc pracownię plastyczną oraz warsztaty z rysunku i malarstwa.

Uznanie i serca odbiorców zdobył swoimi akwarelami, które zachwycają wielu niepowtarzalnym urokiem, lekkością rysunku, subtelnym wyrazem barw, prowadzonym pewną ręką. Ulubionym tematem prac jest pejzaż miasta i okolicznych wsi. Za wykonanie cyklu akwarel promujących region Kociewie otrzymał wyróżnienie Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Malarz akwarelista tworzy też w technice batiku.

Agnieszka Jarosz z Powiatu Świeckiego, plakat – urodzona w Świeciu. Absolwentka dwóch kierunków Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (projektowanie produktu i grafika artystyczna). Obroniła tytuł licencjacki w Pracowni Projektowania Ergonomicznego dr hab. Marka Średniawy i asystenta dr Tomasza Kwiatkowskiego. Dyplom magisterski uzyskała w Pracowni Litografii dr hab. Łukasza Butowskiego i asystentki mgr Patrycji Podkościelny.

Podczas studiów aktywnie współpracowała z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (Alternatywna Pracownia Kultury) w ramach realizacji miejskich projektów i warsztatów artystycznych. Ponadto w roku akademickim 2019/20 funkcjonowała jako grafik w Galerii Studenckiej START. Obecnie ilustruje dla undergroundowego kwartalnika kulturowego „Dom wariatów”, pisze scenariusze do serii filmów edukacyjnych „KLUCZE DO OBRAZÓW” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego oraz prowadzi warsztaty kreatywne dla seniorów Fundacji Pro Omnis w Bydgoszczy.

Uwielbia robaki, owady, szeroko pojętą grafikę i książki. Według niej sztuka nie powinna odpowiadać na pytanie „dlaczego?”, tylko „dlaczego nie?”. Chaos to tylko jedna z form porządku... W ten sposób usprawiedliwia oderwanie głowy od grawitacji.

Joanna Czarnecka z Powiatu Tczewskiego, akwarele – urodziła się w Elblągu. W 2005 r. ukończyła Edukację Artystyczną z tytułem magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Tczewie. Jest instruktorem zajęć i warsztatów plastycznych w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Przeprowadziła wiele plenerów plastycznych w ramach cyklu "Tczew miasto nad Wisłą".
Akwarelą zainteresowała się pod koniec studiów dzięki prof. Henrykowi Cześnikowi, u którego obroniła dyplom z malarstwa wykonany w tej technice. Obecnie maluje wyłącznie akwarele, a kwiaty są głównym tematem, który podejmuje. Akwarela doskonale sprawdza się w tym temacie - jest transparentna, lekka i delikatna, podobnie jak przedmiot jej malarstwa. Roślinne cykle zaprezentowane na wystawie to efekt fascynacji artystki naturą, bogactwem barw, finezją kształtów, kruchością i przemijalnością formy.

Wystawa zakończy się finisażem 5 sierpnia o godzinie 17.00.

Ekspozycję uświetni pokaz mody sukien ślubnych. Unikatowa i niepowtarzalna taka jest „Awangarda Kociewska”, czyli kolekcja sukien ślubnych inspirowana krojami, fasonami i haftami kociewskimi. Łącząca tradycję z nowoczesnością. Suknie są w różnych fasonach, krojach, długościach i stylach. Wszystkie są ozdobione haftami kociewskimi.

- Chcę, żeby świadomość wśród ludzi na temat naszego regionu była coraz większa. Mamy piękne dziedzictwo, które warto promować – podkreśla Kamila Froelke, projektantka mody, stylistka wizerunku i właścicielka Salonu Ślubnego „Bianka”.

Projektantka mody Kamila Froelke ze Starogardu Gdańskiego motywy kociewskie wplata do projektowanych przez siebie sukien ślubnych. Jej „Awangarda Kociewska” zdobyła już kilka cennych nagród, podbiła nie tylko polskie, czy europejskie rynki, ale i światowe. Niedawno Kamila Froelke wróciła z wojaży za oceanem.

Kiedy była studentką na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i podczas zajęć o strojach ludowych okazało się, że Kociewie jest mylone z Kaszubami, postanowiła to zmienić. Kamila Froelke nie tylko skończyła studia na kierunku projektowanie mody z wyróżnieniem, ale osiągnęła kolejny wielki sukces. Jej suknie ślubne z motywami Kociewia trafiły na światowe wybiegi mody, zachwycają i promują nasz region. Te wyjątkowe prace można także obejrzeć w Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Serdecznie zapraszamy na wystawę Kociewie ART. Pozwoli to poznać bliżej nie tylko region, ale także twórczość lokalnych artystów.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności