Duet Jan Lewandowski i Piotr Pawlak
11.10.2022

Koncert fortepianowy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Duet Jan Lewandowski i Piotr Pawlak

Termin: 11 X 2022, godz. 19:00
Wstęp: bilety w cenie 15 zł (ulgowe) i 25 zł (normalne) do kupienia w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
Udogodnienia: pętla indukcyjna

Priorytetem działalności Gdańskiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina jest organizowanie koncertów na wysokim poziomie wykonawczym, do których angażujemy znaczących artystów, przy jednoczesnej dostępności wydarzenia dla szerokich grup odbiorców. Muzyka Fryderyka Chopina jest tak przystępna w odbiorze, że nie pojawia się u słuchaczy bariera braku kompetencji.

Zapraszamy do udziału w koncercie muzyki klasycznej z cyklu pt. „Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie”. To XVI edycja koncertów, na których prezentujemy młode pokolenie wybitnie utalentowanych muzyków oraz pianistów o wielkim dorobku artystycznym, laureatów prestiżowych konkursów muzycznych, wykonawców występujących w największych salach koncertowych świata. 

11 października o godzinie 19:00 w koncercie kameralnym wystąpi duet Jan Lewandowski – wiolonczela i Piotr Pawlak – fortepian. 

W wykonaniu artystów usłyszymy unikatowy program  – wykonają oni wszystkie utwory, jakie Fryderyk Chopin skomponował na wiolonczelę i fortepian! 

Jan Lewandowski i Piotr Pawlak współpracują od 2017 roku.

Jako soliści i kameraliści występowali na najważniejszych scenach Polski, takich jak Filharmonia Narodowa czy Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i w wielu krajach Europy. Występowali z kilkoma krajowymi i zagranicznymi orkiestrami, m. in. Filharmonii Bałtyckiej czy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Byli stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Mają na swoim koncie wiele osiągnięć na konkursach międzynarodowych.

W tym roku zdobyli I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku.

Jan Lewandowski jest laureatem m. in. III nagrody oraz wszystkich nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka, był także półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Piotr Pawlak natomiast jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt oraz dwukrotnie brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

 

PROGRAM

Fryderyk Chopin (1810-1849)

 

Introdukcja i Polonez brillante C-dur, op. 3

Grand Duo Concertant na tematy z opery „Robert Diabeł” G. Meyerbeera

 

PRZERWA

 

Sonata g-moll op. 65

Allegro moderato

Scherzo, Allegro con brio

Largo

Finale, Allegro

 

 

Duet Jan Lewandowski i Piotr Pawlak

Artyści współpracują od 2017 roku. W roku 2022 zdobyli I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku. Obaj muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jan Lewandowski

Wiolonczelista, solista oraz kameralista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Marcina Zdunika.
Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych; najważniejsze z nich, to: III nagroda oraz wszystkie nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wilnie. Był także półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Jako solista koncertował z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestry Kameralnej Progress. Występował w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwecji, Białorusi, Ukrainie, Litwie, a także na najważniejszych scenach Polski, takich jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy czy Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. Od 2019 roku artysta jest członkiem zespołu Polish Soloists.

Piotr Pawlak

Pianista, solista i kameralista. W 2021 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala. Studiuje również dyrygenturę, gra na organach, improwizuje oraz jest magistrem matematyki.

Zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017), laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016) i Budapeszcie (2018) oraz I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2019). Brał udział w XVII (2015) i XVIII (2021) Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w USA, Rosji, Chinach, Gruzji i w wielu krajach Europy oraz występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Zachodnio Czeskiej, Ningbo oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. W roku 2021 zadebiutował na scenie Teatru „La Scala” w Mediolanie. W 2014 roku pianista otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu, www.trójmiasto.pl