Koncert Jacaszek Jan Kleefstra Romke Kleefstra. IT DEEL. Zdjęcia przedtawia trzech muzyków.
03.02.2023

IT DEEL. Jacaszek | Jan Kleefstra | Romke Kleefstra

Termin: 3 II 2023, godz. 19.00
Bilety: bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny)
online: serwis interticket.pl
stacjonarnie: księgarnia PWN w Ratuszu Staromiejskim
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Bilety ulgowe (po okazaniu odpowiedniego dokumentu) przysługują: uczniom, studentom do 26 roku życia,
seniorom powyżej 65 roku życia, emerytom i rencistom, posiadaczom Karty do Kultury, Karty EURO26,
Karty Dużej Rodziny, osobom z niepełnosprawnościami i ich asystentom,

IT DEEL w języku fryzyjskim oznacza „część” i jest to jednocześnie tytuł wspólnego projektu Jacaszka oraz pochodzących z Fryzji braci - Jana i Romke Kleefstra.

Fryzja to dawna, rolnicza kraina położona nad Morzem Północnym, w północno-wschodniej części Holandii. Obszar ten, pod względem krajobrazu naturalnego, jest zaskakująco podobny do polskich Żuław, co pozwala na przypuszczenie, że fryzyjscy mennonici nie bez powodu upodobali sobie na nowe miejsce zamieszkania deltę Wisły.

IT DEEL jest muzyczno-poetyckim hołdem złożonym Fryzji; jej pejzażowi oraz charakterystycznemu językowi, w którym Jan Kleefstra nieśpiesznie melorecytuje własne teksty. Fryzyjskim słowom towarzyszy muzyka – gitarowe ambienty Romke oraz elektronika Jacaszka. Dla polskiego kompozytora, żyjącego i tworzącego w bezpośrednim sąsiedztwie polskich Żuław, Fryzja okazała się równie bliską inspiracją. W jego elektronice „słychać” zamgloną przestrzeń pól, ciszę i melancholię. 

Projekt jest rodzajem współczesnej ,muzycznej pielgrzymki”, w której tak jak spotykają się siostrzane krainy - Fryzja z Żuławami, tak i wspólną podróż odbywają twórcy z Holandii i Polski.

Album: www.itdeel.bandcamp.com/album/it-deel-i.

Zwiastun: www.youtube.com/watch?v=Mi-DNe2Bhvc

Występują:

Jacaszek: elektronika, aranżacje smyczkowe,

Jan Kleefstra: słowa, wokal

Romke Kleefstra: gitary, bas, efekty

Michał Jacaszek - kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Mieszka w Gdańsku.

www.jacaszek.com

The Kleefstra Bros – grupa, którą tworzą bracia: poeta Jan Kleefstra i gitarzysta Romke Kleefstra. Obaj są członkami holenderskich grup muzycznych, m.in. Piiptsjilling, The Alvaret Ensemble, CMKK, Tsjinlûd, Kleefstra|Bakker|Kleefstra oraz innych kolaboracji.

www.kleefstrabros.bandcamp.com/

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, www.nck.org.pl

Partner: Popfabryk Friesland, www.popfabryk.nl

Wydarzenie na Facebooku

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności