latający uniwersytet radunii kultury
17.04.2023

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Wykład I: Pod znakiem swastyki i w realiach wojny. Historia Gdańska w latach 1939-1945

Termin: 17 IV 2023, godz. 18.00;
Wstęp: wolny;
Projekt: RadUNIA Kultury
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35       

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury rozwija swoje skrzydła! Ruszamy z cyklem otwartych popularnonaukowych wykładów, które przybliżą Wam historię Gdańska. Cykl skierowaliśmy do mieszkańców, osób zainteresowanych historią, chcących z jednej strony dowiedzieć się czegoś nowego, ale i uporządkować wiedzę, którą mają. A o wszystkim opowiedzą Wam prawdziwi specjaliści, którzy o naszym mieście wiedzą wszystko - dr Jan Daniluk, dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG, dr hab. Dariusz Kaczor, prof. UG.  

Jak na Latający Uniwersytet przystało, wykłady odbędą się w różnych miejscach związanych z projektem RadUNIA Kultury. Współpracujemy w końcu z dwoma oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka.

Wykład nr I

Jakie mity pokutują do dziś na temat walk w Gdańsku we wrześniu 1939 r., a na jakie pytania nadal nie znamy odpowiedzi? Jakie znaczenie miał Gdańsk w latach II wojny światowej? Czy był miastem okupowanym? Jak wyglądało życie codzienne w tym czasie w Gdańsku? Jakie funkcje pełnił Wielki Młyn, co mieściło się w piwnicach Ratusza Staromiejskiego i jaka tragedia związana jest z kościołem św. Józefa? Na te i inne pytania związane z historią miasta nad Motławą w latach II wojny światowej odpowie podczas popularnonaukowego wykładu dr Jan Daniluk.

dr Jan Daniluk – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS, autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wyd. 2022/ i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu /wyd. 2019/.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.