Noc Muzeów 2023
13.05.2023

Noc Muzeów 2023

Termin: 13 V 2023 r., godz. 19.00-22.00

Wstęp: wolny;

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 oraz Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

flaga<br />
     Ukrainy niebiesko żółte poziome pasy Українська версія нижче u

Ratusz Staromiejski

Ratusz od kuchni"

Koordynatorki: Ewa Jasińska (Dział Międzynarodowy), Natalia Szulga (Dział Badań i Edukacji)

Od zawsze wiadomo, że najlepsze imprezy odbywają się w kuchni. Nie inaczej będzie w tę wyjątkową noc w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W sobotę, 13 maja 2023 r. zaprosimy naszych gości do Ratusza Staromiejskiego, aby odbyć wyjątkową, kulinarno-historyczną podróż. Wieczorem przeniesiemy się  do XVIII wiecznego Gdańska, gdzie poznamy tajniki kuchni historycznej oraz ówczesnej mody damskiej i męskiej. W Galerii stworzymy natomiast własne arcydzieła komiksowe ze szczyptą fantazji według „Przepisu na komiks”. Przez całe wydarzenie będzie można zwiedzać zakamarki Ratusza oraz poznawać przepisy kuchni wielokulturowej.

 

Program:

 

19.00 – 22.00 – zwiedzanie wnętrz Ratusza Staromiejskiego

Siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jeden z niewielu gdańskich zabytków, które ocalały z wojennych zniszczeń. Konserwatorzy przez lata traktowali nasz Ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki. Odkryjemy, więc tu najstarszy portal w Gdańsku, trójdzielną renesansową arkadę, oryginalne flizy holenderskie oraz wiele innych skarbów.

 

19.00 – 22.00 –pokazy filmów NCK „Smaki Kultury”

Bohaterami i bohaterkami wyprodukowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury filmów są goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, którzy na swoje miejsce na ziemi wybrali Pomorze.  Podczas Nocy Muzeów poznamy przepisy kuchni ukraińskiej, chińskiej, palestyńskiej i nigeryjskiego  ludu Igbo.   

Miejsce: Gabinet Burmistrza

 

19.00 – 22.00 „Przepis na komiks”

Na otwartym stanowisku będziesz mieć okazję „upichcić” swój własny komiks. My zapewnimy NCK-owe składniki: wyjątkowe budynki, wysmakowane wnętrza oraz wyborne detale architektoniczne. Do Ciebie należeć będzie przyprawienie fantazją i kreatywnością tego dania w komiksowych garach… Ups! Kadrach. Wiemy też, że do tej smakowitej uczty zasiądą nietuzinkowe postaci, które przez wieki urzędowały w Ratuszu. Za pomocą dymków chętnie dowiemy się, co mówią i czują, a przede wszystkim, co robią w naszym Ratuszu podczas tej wyjątkowej nocy.

Warsztaty dostępne również w języku ukraińskim

Miejsce: Galeria NCK

Prowadzenie: Fundacja RC

 

19.30 – 19.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku”

W trakcie pokazu przeniesiemy się do kuchni w XVIII wiecznym Gdańsku i przybliżymy gościom ówczesne realia rządzące gotowaniem i prowadzeniem kuchni. Będziemy mieli okazję również zobaczyć, dotknąć i powąchać aromatycznych dodatków, które były używane na co dzień w dawnej gdańskiej kuchni. Wyjątkowo smakowitą opowieść zakończy prezentacja dawnego sposobu przygotowywania gorącej czekolady.

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Prowadzenie: Aleksandra Kucharska, współautorka książki „Smaki Gdańska”, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

 

20.00 – 20.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku”

Podczas uszytego na miarę pokazu zobaczymy z czego składał się ubiór gdańszczanina i gdańszczanki 300 lat temu. Usłyszymy o sposobie szycia,  a nawet konstruowania ubrań i ich odpowiednim przechowywaniu. Podczas ubierania naszych modeli dowiemy się co kto zakładał i na jakie okazje.  

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Prowadzenie: Danuta Paterka i Wawrzyniec Grabusiewicz, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

 

20.30 – 20.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura

21.00 – 21.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura

22.00 zakończenie

Centrum św. Jana

Wirtualnie i realnie czyli na ekranie i gotyckiej ścianie"

 

Koordynatorki: Iwona Berent i Dominika Król, Dział Opieki nad Zabytkami NCK

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum św. Jana będzie

 • Oprowadzanie po Centrum św. Jana  (19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30)

prezentacja współczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych zastosowanych w trakcie odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana na centrum kultury

 

Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

 

 • Prezentacja organów bocznych  (22.00, 23.00)

Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode  w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu kościoła św. Jana.

 

Organiści: studenci kierunku muzyka kościelna  Akademii Muzycznej w Gdańsku, przygotowanie -  prof. Andrzej Szadejko kurator organów bocznych z ramienia NCK

 

 • zwiedzanie wieży

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon .. zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy poddasze.

 

 Oprowadzenie: studenci współpracujący z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

 

 • pokaz modelu 3D na ekranie -  model wykonany metodą skanowania w czasie digitalizacji kościoła  pokazuje na ekranie całą bryłę obiektu „przenikając” przez jej mury
 • samodzielne zwiedzanie Centrum św. Jana z aplikacją AR – korzystanie z aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością przenosi widzów  do  przeszłości  pokazując wnętrze kościoła, historyczne postacie  i wydarzenia

 

 flaga<br />
     Ukrainy niebiesko żółte poziome pasy 

Ніч музеїв - 13.05.2023 р., о 19.00 - 22.00

Культурний центр Балтійського моря, Ратуша Старого міста, вул. Коженна 33/35

 

Вхід вільний

19.00 – 22.00 – огляд інтер’єру Ратуші Старого міста

ультурний центр Балтійського моря знаходиться в  400-річному будинку ратуші Старого міста, одному з небагатьох пам’яток у Гданську, які пережили війну. Протягом багатьох років реставратори ставилися до ратуші як до своєрідної шкатулки, у якій зберігали коштовності гданського мистецтва. Тут ми знайдемо найстаріший портал у Гданську, тридільну ренесансну аркаду, оригінальну голландську плитку та багато інших скарбів.

Знайомство з пам’ятками полегшить буклет українською мовою.

 

19.00 – 22.00 «Рецепт коміксу»

У відкритій експозиції буде можливість «приготувати» власний комікс. Ми забезпечимо особливі складники: унікальні будівлі, вишукані інтер’єри та витончені архітектурні деталі. Вам треба тільки додати фантазію та креативність до цієї страви, що знаходиться у горщику... Ой! У кадрах коміксу. Відомо, що на цей смачний бенкет прийдуть непересічні постаті, які століттями працювали в Ратуші. За допомогою хмаринок в коміксі дізнаємось, що персонажі кажуть і відчувають, а головне, що вони роблять у нашій Ратуші в цей особливий вечір.

Майстер-класи будуть також проводитися українською мовою

Місце проведення: Галерея Культурного центру Балтійського моря

Організатор: RC Foundation

Інші події доступні польською мовою. Подробиці на сайті  www.nck.org.pl

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.