29.05.2023

Mistrzowie Przyszłości – Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury. Kurpiński kontra Bellini

Termin: 29 V 2023, godz. 19.00

Miejsce wydarzenia: Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku-Oliwie

Wstęp: wstęp biletowany – informacja o koncercie i biletach dostępna na stronie Oliwskiego Ratusza Kultury

Kurpiński kontra Bellini to koncert zestawiający ze sobą dzieła dwóch znakomitych kompozytorów późnego klasycyzmu/początku romantyzmu, pochodzących  z Polski i Włoch. Dzięki zaprezentowaniu szerokiego wachlarza twórczości podczas jednego wydarzenia, będziemy mieć okazję prześledzić różnice stylistyczne, podejście do tematyki oper, jak i obszary łączące obu kompozytorów tworzących w tak odległych od siebie zakątkach Europy. Pomysłodawcą programu jest wybitna śpiewaczka i pedagog -  pani  prof. Jadwiga Rappé, która przygotowała studentów w ramach przedmiotu "Analiza wokalnych form muzycznych". 

W ramach zajęć,  na I roku studiów magisterskich studenci mają okazję penetrować epokę  baroku i klasycyzmu  oraz pogłębiać interpretację recytatywu i arii barokowych i klasycystycznych. Na II roku eksplorują formy belcanto i muzykę współczesną. Prof. Jadwiga Rappé prowadzi też ze studentami zajęcia z liryki wokalnej / pieśni/ różnych epok i o najróżniejszej tematyce. Jej programy koncertowe są niezwykle interesujące, często złożone z  niezwykle rzadko wykonywanych dzieł pochodzących z bogatych,  prywatnych zbiorów p. Prof. Jadwigi Rappé.

 

Program wzbogacą utwory przygotowane przez uzdolnione wykonawczynie ze szkół muzycznych II st. Zaprezentują one pieśni dwóch polskich kompozytorów -  Stanisława Moniuszki i Stanisława Niewiadomskiego – kontynuatorów Kurpińskiego na niwie pieśni polskiej. 

 

                                           JADWIGA  RAPPÉ - ALT

Wybitna śpiewaczka polska, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach Europy, obu Ameryk i Azji.

Artystka dysponuje repertuarem od renesansu do współczesności. Nagrała 57 płyt cd dla wytwórni krajowych i zagranicznych / m. in.Teldec, Erato, EMI,CD Accord, DUX/. Wiele z nagrań płytowych i radiowych otrzymało prestiżowe wyróżnienia / m.in.„Orphée d'Or”, „Diaphason d'Or”, nominacja do Grammy, Fryderyk/. W roku 2021 otrzymała wyróżnienie „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć fonograficznych.

Brała udział w wielu prawykonaniach utworów, w tym także z myślą o niej napisanych.

Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami polskimi / m.in. S. Skrowaczewski, K. Penderecki, J. Maksymiuk, A. Wit/ i zagranicznymi / m.in. S. Ozawa, K. Nagano,N. Harnoncourt, L. Hager, A. Jordan,C. Davies/ .

Oprócz działalności solistycznej jest profesorem zwyczajnym, w latach 2000-2022 była wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie kontynuuje pracę pedagogiczną w Gdańsku. Prawie wszyscy jej absolwenci są laureatami konkursów krajowych i zagranicznych i znakomitymi śpiewakami- solistami w teatrach operowych i współpracownikami renomowanych  instytucji muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest jurorem konkursów wokalnych krajowych i zagranicznych.

 

PROGRAM KONCERTU

 

Cz. I

Stanisław Niewiadomski 

 - "Grzeczna dziewczyna", pieśń nr 10 ze zbioru "Kurhanek Maryli" (sł. Adam Mickiewicz)
- "Między nami nic nie było", op. 4 nr 2 (sł. Adam Asnyk)
- "Ostatnia róża", op. 23 nr 2 (sł. Adam Asnyk)

wyk. Sara Leszczyńska, kl. IV, SM II st. im. Fryderyka Chopina  w Gdańsku–Wrzeszczu, uczennica p. Bogny Forkiewicz

przy fortepianie dr Zuzanna Lisiecka - Madeja

Stanisław Moniuszko 

- „Pieśń wieczorna” (z II Śpiewnika domowego,1854). Tekst zaczerpnięty został  z kantaty Rok w pieśni Władysława Syrokomli (właść. Ludwik Kondratowicz), któremu też swój utwór kompozytor zadedykował.

Claude-Michel Schönberg 

- „Dreamed a Dream” z musicalu  Les Misérables (1980)

wyk. Weronika Huebner (kl. XI Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku), uczennica p. Tatiany Szczepankiewicz

przy fortepianie p. mgr Aleksandra Mozgiel

 

Cz. II

            „K U R P I Ń S K I   K O N T R A   B E L L I N I”

 

WYKONAWCY:

Katarzyna Ćwik- sopran

Antonina Milczek – sopran 

Nikolina Gąsior- sopran

Małgorzata Priebe- sopran

Karolina Rynkowska- sopran

Paweł Bucki- baryton

Aleksandra Mozgiel- fortepian

                                          

  

Karol Kurpiński

- Dumka z opery „Kalmora, czyli prawo ojcowskie Amerykanów” 

wyk. Karolina Rynkowska- sopran

- aria Poręby z opery „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy” 

wyk. Paweł Bucki- baryton

 - recytatyw Królowej Jadwigi „Jakież wzruszenie...” i aria  „Słowa matki ukochanej” z opery „Jadwiga  Królowa Polska” 

wyk. Nikolina Gąsior- sopran

- „Polonaise variees” / Wariacje na tematy polskie/ - wyk. Małgorzata Priebe- sopran

 

Vincenzo Bellini

- arietta „Dolente immagine”

wyk. Antonina Milczek – sopran, (klasa III Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni), uczennica p. mgr Marii Borowskiej-Różalskiej

- dwie arietty: „Il fervido desiderio”,  ,  „L' abbandono” 

wyk. Katarzyna Ćwik -  sopran

 - recytatyw Riccarda „Or dove fuggo/...” i aria „Ah, per te sempre...” z opery „Purytanie” 

wyk. Paweł Bucki - baryton

 - recytatyw Elwiry „O rendete mi...” i aria „Qui la voce” z opery „Purytanie” 

wyk. Małgorzata Priebe – sopran

 - rec. Aminy „Ne te d'eterno affetto...” i aria „Ah, non credea..” z opery „Lunatyczka”  

wyk. Nikolina Gąsior”  

 Koncerty w Oliwskim Ratuszu Kultury w ramach programu stARTer.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Gdańska (Oliwski Ratusz Kultury), Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Partnerami są: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Szkoła Muzyczna  II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu oraz Szkoła Muzyczna II st.  im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.