grafika, ceramiczna rzeźba napis "Gabriela Nowak". Instalacje ceramika tkanina
15.07.2023 - 02.08.2023

Tworzywo-Czas-Nicość-Wszechrzecz. Wystawa prac Gabrieli Nowak

Termin: 16 VII-2 VIII 2023, pn.-nd. 9.00-18.00Wernisaż: 15 VII 2023, godz. 17.00Bilety: wstęp wolnyMiejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

 

Gabriela Nowak to artystka nagrodzona wystawą indywidualną za wyróżnioną pracę, prezentowaną podczas wystawy zbiorowej „Ceramika alternatywnie” (2022, Nadbałtyckie Centrum Kultury).

Mieliśmy wówczas okazję obejrzeć kilkadziesiąt obiektów i instalacji ceramicznych młodych artystów (studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku), stworzonych podczas działań plenerowych.

Wyróżniona praca autorstwa Gabrieli Nowak pt. „Okapi” to rzeźba składająca się z modułów, z których każdy ma inny kolor i fakturę. Element zabawy idzie tu w parze z perfekcyjnie przemyślaną kompozycją.

zdjęcie rzeźby ceramicznej

 

Abstrakcyjny i niewiarygodny wygląd niektórych zwierząt oddziałuje na ludzką wyobraźnię, dając szerokie pole do interpretacji oraz mnogość możliwości w przełożeniu na język sztuki, między innymi zabawę żywiołem, jakim jest ogień i wysoka temperatura.

Gabriela Nowak

W trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty ceramiczne oraz spotkanie z artystką, podczas którego doświadczymy rzeźby różnymi zmysłami (spotkanie kierowane przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością wzroku).

TERMIN: 31.07 od 10.00 do 11.30

MIEJSCE: NCK, ul. Korzenna 33/35

WSTĘP: wolny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: monika.konca@nck.org.pl

OPIS:

Uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia wystawy za pomocą dłoni, czyli doświadczenia kształtu, faktury, wielkości, a nawet zapachu i temperatury prezentowanych prac. Prowadząca spotkanie autorka zapozna nas z różnymi rodzajami gliny i opowie o sposobach jej wypalania.

Na koniec wykonamy, w glinie samoutwardzalnej, pracę pt.: „Wspomnienie”.

Prace będzie można odebrać po wyschnięciu (około 3-4 dni).

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia można kierować do koordynatorki Moniki Koncy mailowo na adres monika.konca@nck.org.pl lub telefonicznie na numer 505 988 250

 

Gabriela Nowak urodziła się w 1998 roku w Rzeszowie; uczęszczała do tamtejszego Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego. Tegoroczna absolwentka kierunku rzeźba na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracę dyplomową realizowała w pracowni rzeźby prof. Katarzyny Józefowicz; aneks z ceramiki artystycznej powstał pod okiem dr hab. Katarzyny Jóźwiak-Moskal. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022. Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach zbiorowych.

Zajmuje się ceramiką artystyczną. Jej dzieła najczęściej są inspirowane naturą, abstrakcyjnym ujęciem różnorodnych kształtów roślin i zwierząt; czasem tematyka prac bazuje na obserwacji zachowań ludzkich i zjawisk społecznych.

Przygotowuje także działania rzeźbiarskie i instalacje przestrzenne, wykonywane najczęściej z surowych naturalnych tkanin, tektury, szkła, drewna oraz tekstyliów o zróżnicowanych fakturach i teksturach. Ulubionym sposobem wyrazu jest zestawianie ze sobą kontrastujących materii, a najczęściej wybieraną gamą kolorystyczną są barwy ziemi (stad też zamiłowanie do surowej gliny bądź tkanin lniano-bawełnianych).

Często ważniejszym, niż efekt końcowy, jest dla niej sam proces tworzenia. Lubi wystawiać prace na otwartej przestrzeni, ale nie lubi, gdy szybko się psują.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.