20.09.2023

Benefis prof. Andrzeja Januszajtisa z okazji 95. urodzin

Termin: 20 września 2023, godz. 18.00

Wstęp: wolny

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 

Prof. Andrzej Januszajtis okres II Wojny Światowej i pierwsze lata po niej spędził w Lublinie. Potem przeniósł się do Gdańska, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Równocześnie uczył się w szkole muzycznej, w klasie fortepianu. Jako pracownik naukowy Katedry Fizyki Politechniki uzyskał doktorat, a potem tytuł docenta. Pewien czas mieszkał w Sopocie, ale to Gdańsk ukochał najbardziej. Przez kolejne kilkadziesiąt lat łączył pracę zawodową fizyka z badaniami nad historią „Grodu znad Motławy”. Zaowocowało to wydaniem kilkunastu książek poświęconych jego historii. Do dzisiaj intensywnie pracuje nad popularyzacją wiedzy o ukochanym mieście, biorąc udział w niezliczonych audycjach telewizyjnych, radiowych, spotkaniach i wykładach. Te ostatnie, w corocznych cyklach, prezentuje w Ratuszu Staromiejskim siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.Oprócz wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, prof. Januszajtis, w roku 2002 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Benefis przeprowadzi mistrz słowa Stanisław Sikora. Na skrzypcach zagra Konstanty Andrzej Kulka z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis (której patronem jest prof. Januszajtis). 

 95. urodziny! Jakże piękny wiek! Zakrzyknijmy wspólnie: 100 lat! A może nawet... 200 lat!

WspółorganizatorLogo Gdańska

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.