Wojciech Staroniewicz Quintet
23.09.2023

WOJCIECH STARONIEWICZ QUINTET „Strange Vacation” | koncert

Termin: 23 IX 2023, godz. 18.00
Bilety: 35 zł (ulgowy), 50 zł (normalny) do kupienia na www.interticket.pl 
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Wydarzeniem ostatnich sezonów był wspaniały album „North Park”, jaki kwintet Wojciecha Staroniewicza zrealizował w 2019 roku. Znakomity saksofonista i kompozytor powraca do tej koncepcji i ponownie realizuje album, który jest konsekwencją poprzedniej współpracy i rekomendacją autorskiego zespołu. Kwintet ukonstytuował się na dobre, nie był tylko sesją efemerydą, wypracował własny język, brzmienie i konsekwentnie realizuje wizję muzyczną lidera.

Zrealizowany w czasie pandemii album „Strange Vacation” jest sesją, która rozwinęła koncepcje „North Park”. „Nowy program powstał w 2020 roku – wyjaśnia Wojciech Staroniewicz – roku niepewności, zdziwienia, izolacji, sprzecznych komunikatów, strachu, uczucia buntu, czasem zniechęcenia, które chwilę później ustępowało miejsca nadziei, że już teraz będzie lepiej. Takie i wiele innych, silnych emocji przelewało się gwałtownie przez naszą rzeczywistość. Znalazło to odzwierciedlenie w nowych kompozycjach będących emocjonalną odpowiedzią na ten czas. Tytułowy utwór „Strange Vacation” powstał w sześć dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce”.

Nowy (dwunasty w dyskografii saksofonisty) album jest nostalgiczny, momentami melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami kryją się li tylko nastrojowe brzmienie, ale także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu.  Kwintet Wojciecha Staroniewicza zaskakuje doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. Sprawdza się nie tylko ciekawymi pomysłami harmonicznymi, choć nie ściga się z ekwilibrystką nowoczesnego jazzu.

Wojciech Staroniewicz to ciekawy polski saksofonista i kompozytor, zaskakujący nowymi autorskimi projektami muzycznymi; artysta o szerokim spektrum stylistycznym, bogatej dyskografii i ciekawych projektach. Wojciech Staroniewicz chętnie zapraszany jest także do współpracy przez innych muzyków (od wieloletniej współpracy z norweską Loud Jazz Band po koncerty i nagrania z sekstetem Włodzimierza Nahornego). Jest także muzykiem ze sporym bagażem nagród: jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata), zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu Jazz Juniors, wraz z zespołem Set-Off  zdobył  Złoty klucz do kariery  na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz nagrodę International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart. Współpracuje z plejadą polskiego jazzu: od Andrzeja Jagodzińskiego i Włodka Pawlika po nagrania i koncerty z Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem ”Carlosem” Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim ale także z takimi muzykami, jak  Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin.

Kwintet Wojciecha Staroniewicza tworzy wraz z norweskim puzonistą Erik’em Johannessenem, związanym z formacją Jaga Jazzist – zespołem, z którym zdobył (w 2010 roku) Norweską Grammy. Johannessen jest nowoczesnym puzonistą free jazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną, komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Wibrafonista Dominik Bukowski to jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia (uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top Jazz Forum). Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch oraz Leszek Możdżer i Przemek Dyakowski. Basista Paweł Urowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów (obecnie basistą zespołu jest Konrad Żołnierek), a wrocławski perkusista Przemysław Jarosz współpracuje z zespołami Piotra Barona, Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego.

 

Partnerem wydarzenia jest ALLEGRO RECORDS Wojciech Staroniewicz.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.