koło niebieskie w nim portret mossakowskiego
09.09.2023

Schronienie. Koncert Karola Mossakowskiego z wizualizacjami Ludomira Franczaka

Zapraszamy na wyjątkowy koncert będący efektem współpracy cenionego organisty Karola Mossakowskiego i artysty interdyscyplinarnego Ludomira Franczaka.

🗓 9 września (sobota), godz. 18:00
🏛 Miejsce koncertu: Centrum św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
🎟 Wstęp wolny

Wydarzenie przybierze charakter muzyczno-wizualnego widowiska, podczas którego usłyszymy improwizacje organowe i zobaczymy towarzyszące im obrazy z montowanej na żywo multimedialnej projekcji.

W koncepcji prezentowanego projektu artystycznego będą przeplatały się zagadnienia procesów uchodźczych, migracji, poszukiwania schronienia oraz zmian klimatycznych. Przyjrzymy się dynamice zmian zachodzących w naturze i działaniom żywiołów (ognia, wody, powietrza, ziemi). Spojrzymy na historię ludzi dotkniętych koniecznością nagłego, nieprzewidzianego opuszczenia domu z powodu wojny lub klęski żywiołowej.
Wątkiem przewodnim będzie próba zbudowania wyobrażonego nomadycznego muzeum dedykowanego migracji i poszukiwaniom schronienia. Jakie obiekty mogłoby ono gromadzić i prezentować? O jakich historiach opowiadałyby wystawy? Co stałoby się w sytuacji, gdyby także muzeum zostało narażone na konieczność migracji?
Przez pryzmat ruchomych i nieruchomych obrazów, dokumentów, obiektów oraz ich miniaturowych replik warstwa wizualna koncertu opowie o kolekcji nomadycznego muzeum. Znajdą się w niej architektoniczne schronienia (szałasy, ziemianki, namioty, kontenery, projekty architektoniczne przeznaczone dla osób uchodźczych), przedmioty stanowiące wyposażenie tymczasowych obozowisk, rzeczy osobiste, pamiątki rodzinne. Wyobrażona muzealna gablota zamknie w sobie także schronienia w naturze. Idealistyczny obraz życia w zgodzie z przyrodą zostanie skontrastowany z kataklizmami będącymi konsekwencją zmian klimatycznych.

W czasie wydarzenia dźwięki muzyki organowej, sztuki wizualne i wyjątkowa architektura Centrum św. Jana stworzą razem niepowtarzalną atmosferę zmysłowego przeżycia i zaproszą do refleksji o aktualnych problemach współczesnego świata.

🔵 Organizator: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

🔵 KAROL MOSSAKOWSKI – organista, ceniony wykonawca i improwizator.
Organista tytularny kościoła Saint-Sulpice w Paryżu i profesor improwizacji w Musikene w San Sebastián. Artysta rezydent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 2019–2022 współpracował w tej samej roli z Radio France w Paryżu.
Laureat pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna, Grand Prix de Chartres oraz nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej i International Classical Music Awards.
Koncertował między innymi w Philharmonie de Paris, Auditorium de Radio France, Pałac Sztuk w Budapeszcie (MÜPA), Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, Auditorium Maurice-Ravel w Lyonie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatraze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Bozar w Brukseli, Palais Montcalm w Quebecu, Konzerthalle w Bambergu, Dresdner Philharmonie, katedrach w Paryżu, Berlinie, Kolonii, Wiedniu, Mediolanie. Występował z Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de France, NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Filharmonii Narodowej czy Odense Symphony Orchestra pod batutą takich dyrygentów, jak Myung-Whun Chung, Kent Nagano, Mikko Franck, Fabien Gabel, Giancarlo Guerrero, Cristian Măcelaru i Lawrence Foster.
W 2021 roku ukazał się jego pierwszy solowy album – Rivages, z utworami Bacha, Mozarta, Mendelssohna i Liszta połączonymi improwizacjami. W 2023 roku ukazał się drugi album artysty z koncertami Francisa Poulenca i Josepha Jongena nagrany z NFM Filharmonią Wrocławską i Giancarlo Guerrero.
Karol Mossakowski naukę gry na fortepianie i organach rozpoczął u ojca w wieku trzech lat. Po studiach muzycznych w Poznaniu u Elżbiety Karolak i Jarosława Tarnawskiego kształcił się w klasach organów, improwizacji i kompozycji Konserwatorium Paryskiego pod kierunkiem Oliviera Latry’ego, Michela Bouvarda, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefebvre’a.
http://karolmossakowski.com/

🔵 LUDOMIR FRANCZAK – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator, autor wydawnictw artystycznych. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Schaubude, Berlin; Kana, Szczecin; Teatr Szwalnia, Łódź). W twórczości koncentruje się na zagadnieniach pamięci, tożsamości i aktywizmu. W działaniach intermedialnych łączy sztuki wizualne, historię i literaturę. Absolwent Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2002). Stypendysta Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i Marszałka Województwa Pomorskiego. Autor wystaw, reżyser spektakli, koordynator wielu projektów. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych. Jego prace prezentowane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie.
http://lfranczak.blogspot.com/

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.