zdjęcie przedstawiające dwie kobiety i mężczyznę z akordeonem
26.10.2023

Na Kaszëbach 2 | koncert

  • Termin: 26 X 2023, godz. 18.00
  • Bilety: 35 zł (ulgowy), 50 zł (normalny) do kupienia na www.interticket.pl oraz w księgarni PWN (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35)
  • Udogodnienia: pętla indukcyjna
  • Miejsce: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 

"Pomysł na nagranie tej płyty rodził się w mojej głowie od dawna. W zasadzie już pod koniec 2014 r., kiedy nagrywaliśmy z Almost Jazz Group album Na Kaszëbach, czułem, że te „kawałki” świetnie zabrzmiałyby ze smyczkami i wokalami. Czas mijał, pomysł dojrzewał, a na mojej artystycznej drodze pojawił się Piotr Zatoń, dzięki któremu zacząłem komponować muzykę do małych i dużych produkcji filmowych o tematyce kaszubskiej. Kiedy w listopadzie 2022 r., tuż przed próbą z orkiestrą, porządkowałem materiały nutowe, doszło do mnie, że oto za kilka dni będę nagrywał swoją autorską płytę, pierwszą w życiu. Nie taki był cel, ale tak jakoś wyszło…

Oddaję w ręce szanownych Słuchaczek i Słuchaczy muzykę eklektyczną o wielu barwach i stylach, ale przede wszystkim płynącą prosto z serca akordeonisty kochającego Kaszuby!"Paweł A. Nowak

 

Na płycie znajduje się 15 autorskich utworów inspirowanych kaszubskimi melodiami ludowymi w nowych, okiestralnych aranżacjach. To próba odniesienia współczesnej muzyki do folkloru Kaszub zrealizowana z doskonałymi muzykami:

PAWEŁ A. NOWAK – akordeony, kompozycje

WERONIKA KORTHALS – wokal

DARIA ZARADKIEWICZ – wokal

MACIEJ SADOWSKI – kontrabas

PATRYK ZAKRZEWSKI – instrumenty perkusyjne

ORKIESTRA KAMERALNA POD DYREKCJĄ ŁUKASZA PERUCKIEGO

 

Utwory:

1-6. SUITA Z FILMU KAMIENNE SERCE – muz. Paweł A. Nowak i SUITA Z FILMU OPOWIEŚCI BABCI IWONKI – muz. Paweł A. Nowak

7. IWONKA’S GROOVE

8. IWONKA’S DANCE IN A DREAM

9. SIÓDEMKA BABCI IWONKI

10. BABCIA IWONKA’S SAMBA

11. KÒLIBIÓNKA DLÔ STASIA - muz. Paweł A. Nowak, sł. Roman Drzeżdżon

12. SUN OVER SULĘCZYNO - muz. Paweł A. Nowak, sł. Tomasz Fopke

13. SMÙTNY KÒSÉDER - muz. Paweł A. Nowak, sł. Tomasz Fopke

14. NA KASZËBACH – mel. lud / Paweł A. Nowak sł. Franciszek Sędzicki

15. SERCE STOLEMCZI - muz. Paweł A. Nowak, sł. Roman Drzeżdżon

 

Aranżacje:

Łukasz Perucki (1-10)

Artur Jurek (11,12)

Maciej Sadowski (13,14,15)

 

O artystach:

Paweł A. Nowak - akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, kolekcjoner akordeonów i animator kultury. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 330 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Od kilkunastu lat prowadzi bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się każdego roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Koncertuje w kraju i Europie, solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L’Aperitif z Darią Zaradkiewicz, Aerophonic i „Piaf po polsku” z Dorotą. Nagrał 21 płyt. Nagrodzony „Skrą Ormuzdową” oraz odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Weronika Korthals - urodzona w Pucku piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, animatorka kultury. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku (dyrygentura chóralna, wokalistyka). Zwyciężczyni „Szansy na Sukces” i ogólnopolskich festiwali: m.in. Bursztynowy Mikrofon, Alleluja czyli Happy Day, Fetting Festiwal czy Gama. Występowała na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu, w Sopocie, w musicalu „Metro”. Była wokalistką zespołu Ha-Dwa-O! Ma na swoim koncie solowe płyty z utworami śpiewanymi po kaszubsku („Na wiedno”, „Velevetka” „W darënkù na Gòdë”), a także albumy „On” z poezją Jana Twardowskiego oraz „Więcej wierzyć” z wierszami Karola Wojtyły. Jej kompozycje i głos można usłyszeć na kilkudziesięciu albumach. Pomysłodawczyni oraz autorka muzyki w projekcie ZoZi – piosenki edukacyjne dla dzieci (wszystkie trzy płyty są bestsellerami Empiku). Otrzymała Skrę Ormuzdową, Nagrodę Remusa, tytuł „Kaszubski Artysta Roku”, a także Srebrną Tabakierę Abrahama za działalność na rzecz Pomorza i Kaszub.

Daria Zaradkiewicz - wokalistka, instruktorka jogi i kobieta biznesu. Laureatka „Szansy na Sukces” oraz licznych festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Muzykę ma w sercu od dziecka, śpiewa w kilku językach, komponuje, pisze teksty i zaraża pozytywną energią. Koncertuje z Pawłem A. Nowakiem w projekcie L'aperitif oraz z Wojciechem Hornym.

Łukasz Perucki - skrzypek i aranżer, związany z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Progress. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista. Do jego głównych projektów muzycznych zalicza się Kwartet Gdański oraz Cuarteto Re!Tango.

Maciej Sadowski - kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny. Regularnie nagrywa dla Warner Music Group, Universal Music, Amazon Prime Video, czy Netflix. Został uznany muzykiem roku 2019 przez Adama Barucha na łamach portalu „Polish Jazz”. W październiku 2021 wydał swój solowy debiutancki album „I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen” w nowojorskiej oficynie „Rhodium Publishing”. Poza autorskimi projektami, tj. LowBow, Gdańsk Necropolitan Orchestra, czy Maciej Sadowski Kwadrat; Maciej komponuje muzykę filmową, prowadzi wydawnictwo płytowe Eastrings Records, studio nagraniowe, oraz udziela się aktywnie w zespołach: Glowworm (USA), BPMoore (UK), Tymon Tymański, Ńoko, Bizarre Penguin, Dead Vistula, Zgniłość & Marcin Świetlicki, Illusions, Kornet Olemana czy Klezmoret.

Patryk Zakrzewski - multiperkusjonalista, muzyk sesyjny. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, m. in. Andrzejem Piasecznym, Nataszą Urbańską, Adamem Sztabą, Marcinem Urbanem, Pawłem Tomaszewskim. Akompaniował w programach Idol, Taniec z gwiazdami, Tak to leciało oraz KFPP w Opolu.

 

 

Współorganizator koncertu: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

 logo

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.