25.11.2023

Koncert laureatów XV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku

Termin: 25 listopada, godz. 12.00

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: wolny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy jest spektakularnym gdańskim wydarzeniem artystycznym odbywającym się co dwa lata, od roku 1994. Patronką konkursu została Aleksandra Januszajtis, wybitnie utalentowana skrzypaczka, która zmarła tragicznie w roku 1991, u progu artystycznej kariery. Konkurs skrzypcowy, któremu od samego początku patronuje Prezydent Miasta Gdańska, uzyskał wysoką rangę w kalendarzu imprez artystycznych w Polsce. Stał się niezbędnym doświadczeniem dla młodych skrzypków jako cenny początek ich drogi do kariery. Laureaci pierwszych nagród biorą udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych powołując się w życiorysach na gdański konkurs. Przykładem odniesionego sukcesu jest dwukrotna laureatka Agata Szymczewska, która pokonała konkurentów z całego świata, zdobywając I nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Zwieńczeniem trzyetapowego konkursu jest otwarty dla gdańszczan Koncert Laureatów który, jest spełnieniem oczekiwań grona osób zainteresowanych wysoką kulturą muzyczną w środowisku lokalnym.

Tradycyjnie Prezydent Miasta Gdańska ufunduje główne nagrody regulaminowe.

Organizacja konkursu jest przykładem kreatywnej współpracy wielu instytucji w celu popularyzacji dziedzictwa kulturowego i poszanowania najwyższych wartości w działaniach na rzecz tworzenia kultury.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.