Promocja książki „Historia organów bocznych J.F. Rhode”
26.11.2023

Promocja książki „Historia organów bocznych J.F. Rhode”

Termin: 26 listopada, godz. 13.30

Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana

Wstęp: wolny

Promocja książki na temat historii organów bocznych Johanna Friedricha Rhode z kościoła św. Jana w Gdańsku – w roku 2021 w 260 rocznicę powstania organów (1761 r.) w Centrum św. Jana Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało międzynarodową konferencję na temat przywrócenia instrumentu organowego do historycznego wnętrza. Książka (dwujęzyczna – polsko-angielska) zawiera artykuły na temat historii instrumentu, konserwacji oryginalnego prospektu i odtworzenia instrumentu wg Rhodego. W książce są także artykuły dotyczące świętojańskich organów wielkich  oraz szerszego kontekstu kultury organowej na tle innych ośrodków Gdańska i   regionu Morza Bałtyckiego.

Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK. Uczestnicy: autorzy artykułów m. in. Jolatna Pabiś-Ptak, Andrzej Szadejko, Krzysztof Urbaniak, Bartosz Skop, Jacek Dyżewski.

Od 2020 r., 75 lat po zakończeniu II wojny światowej w kościele/Centrum św. Jana ponownie rozbrzmiewa muzyka organowa  dzięki konserwacji i rekonstrukcji instrumentu organów bocznych J.F. Rhodego z lat 1760-61.

Kup książkę

Wydarzenie na FB

Zobacz wykład poświęcony organom

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.