12.02.2024 - 18.02.2024

Wejść do świata obrazu | wystawa

Termin: 12-18 lutego 
Wernisaż: 12 lutego, godz. 18.00
Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
               (Sala Mieszczańska, pierwsze piętro)

Do zdjęć pozowali uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Gdańsku. Pomysł, realizacja i edycja zdjęć Wiola Grabowska.

Bohaterami wystawy Wioli Grabowskiej, mamy trójki dzieci, w tym dwójki z niepełnosprawnością intelektualną; Antoniego ze spektrum autyzmu oraz Hani z zespołem Downa jest młodzież i dorośli ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego w Gdańsku. Pomysł na fotografie narodził się w pandemii, kiedy to Muzeum Narodowe w Warszawie zaprosiło do podjęcia wyzwania polegającego na przedstawieniu własnych interpretacji dzieł słynnych malarzy. Autorka postanowiła wówczas zabawić się sztuką ze swoją rodziną i powstało ponad 30 fotografii. W ubiegłym roku zaprosiła do podobnego wyzwania dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku, terapeutów, rodziców i  wychowanków Ośrodka. W ten sposób powstało 21 "obrazów" wzorowanych na dziełach mistrzów.

Bohaterowie prezentowanych zdjęć zmagają się ze spektrum autyzmu. Pomimo trudności każdy z nich wspaniale poradził sobie z pozowaniem oraz charakteryzacją potrzebną do upodobnienia się do oryginału. Nieocenioną pomocą było wsparcie terapeutów w procesie tworzenia zdjęć oraz zaangażowanie rodziców w doborze strojów i rekwizytów.

Zamierzeniem Wioli Grabowskiej było zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z autyzmem oraz fakt, że bycie w spektrum nie oznacza rezygnacji z życia społecznego i kulturalnego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.

Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem jest formą kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży z autyzmem z gminy Gdańsk. Został powołany na początku 1992 jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju, z inicjatywy rodziców dzieci autystycznych. Ośrodek jest pierwszą w kraju placówką pracującą w oparciu o zasady analizy behawioralnej stosowanej.

Pod opieką Ośrodka znajdują się dzieci i młodzież od 3 do 24 roku życia z Gminy Gdańsk. Uczniowie ze względu na specyfikę swojej niepełnosprawności nie mogą chodzić do zwykłych przedszkoli i szkół. Dzieci te mają cechy wspólne, świadczące o autyzmie, lecz każde z nich jest także indywidualnością różniącą się zachowaniem, ilorazem inteligencji, osobowością i charakterem. Każde ma swój potencjał, który może rozwinąć, jednak pod warunkiem otrzymania specjalistycznej, intensywnej, konsekwentnej i wieloletniej edukacji i terapii.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.