29.02.2024

Czytanie Pomorza. Audioprzewodnik literacki. Odcinek 6: „Już tu byłam”. Magdalena Parys

Termin: 29 lutego, godz. 12:00

Miejsce: ONLINE

 

Od kilku lat Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. W roli kompasu występują teksty, a dokładną marszrutę każdej wycieczki wyznaczają zaproszeni do współpracy pisarze. Efektem podróży jest seria książek oraz cykl audioprzewodników „Czytanie Pomorza”.

W ubiegłym roku po raz pierwszy wyruszyliśmy w literacką podróż poza granice Polski, do naszych nadbałtyckich sąsiadów: latem 2023 r. pod opieką Katarzyny Tubylewicz odwiedziliśmy nadmorskie rejony Szwecji. Dziś zapraszamy na wyprawę z Magdaleną Parys, która śledzi polskie i niemieckie losy z morzem w tle.

Magdalena Parys, fot. Anna Powałowska Górska
Magdalena Parys,
fot. Anna Powałowska Górska

Magdalena Parys: pisarka, ur. w Gdańsku w 1971 r. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Tunel", uznaną przez culture.pl za najważniejszy debiut tego roku, powieść uhonorowano polonijną nagrodą Złotej Sowy i Literacką Nagrodą Miasta Quimper we Francji. Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść "Magik". Ostatnia jej powieść to "Książę", drugi tom trylogii berlińskiej, zapoczątkowany powieścią "Magik". W lipcu wydane zostało nowe opracowanie powieści „Biała Rika. Żeliwne ptaki”. Pisze dla prasy polskiej, niemieckiej i francuskiej. Felietonistka "Gazety Wyborczej”. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

 

Książkę autorki, "Biała Rika. Żeliwne ptaki", można kupić na stronie Świata Książki, wydawcy. 

 

Biała Rika. Żeliwne Ptaki

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.