29.02.2024

Czytanie Pomorza. Audioprzewodnik literacki. Odcinek 6: „Już tu byłam”. Magdalena Parys

Termin: 29 lutego, godz. 12:00

Miejsce: ONLINE

 

Od kilku lat Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. W roli kompasu występują teksty, a dokładną marszrutę każdej wycieczki wyznaczają zaproszeni do współpracy pisarze. Efektem podróży jest seria książek oraz cykl audioprzewodników „Czytanie Pomorza”.

W ubiegłym roku po raz pierwszy wyruszyliśmy w literacką podróż poza granice Polski, do naszych nadbałtyckich sąsiadów: latem 2023 r. pod opieką Katarzyny Tubylewicz odwiedziliśmy nadmorskie rejony Szwecji. Dziś zapraszamy na wyprawę z Magdaleną Parys, która śledzi polskie i niemieckie losy z morzem w tle.

Magdalena Parys, fot. Anna Powałowska Górska
Magdalena Parys,

fot. Anna Powałowska Górska

Magdalena Parys: pisarka, ur. w Gdańsku w 1971 r. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Tunel", uznaną przez culture.pl za najważniejszy debiut tego roku, powieść uhonorowano polonijną nagrodą Złotej Sowy i Literacką Nagrodą Miasta Quimper we Francji. Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść "Magik". Ostatnia jej powieść to "Książę", drugi tom trylogii berlińskiej, zapoczątkowany powieścią "Magik". W lipcu wydane zostało nowe opracowanie powieści „Biała Rika. Żeliwne ptaki”. Pisze dla prasy polskiej, niemieckiej i francuskiej. Felietonistka "Gazety Wyborczej”. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

Książkę autorki, "Biała Rika. Żeliwne ptaki", można kupić na stronie Świata Książki, wydawcy. 

 

Biała Rika. Żeliwne Ptaki

NCK Gdańsk · Czytanie Pomorza. Audioprzewodnik literacki #6 "Już tu byłam” Magdalena Parys.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.