SOLIDARNI Z UKRAINĄ. 10. rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2. rocznica pełnoskalowej wojny
20.02.2024

SOLIDARNI Z UKRAINĄ. Alfabet Gdańska | wernisaż wystawy

Termin: 20 lutego, godz. 16.30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk

 

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

10 rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznica pełnoskalowej wojny

 

20–26/02/2024

Gdańsk

Mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz dwa lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty.

Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Wojna w Ukrainie skupiła uwagę zachodniej opinii publicznej na losie Europy Wschodniej. Większość Europejczyków zaczyna rozumieć, iż na wschodzie kontynentu rozstrzyga się także przyszłość wspólnoty demokratycznej.

Program obchodów uwzględnia trzy daty, istotne w kontekście trwającej od dekady wojny:

20/02/2014 – oficjalny początek specoperacji rosyjskiej, jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza

26/02/2014 – dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu

24/02/2022 – pełnowymiarowa agresja Rosji wobec Ukrainy, początek pełnoskalowej wojny w Europie.

 

 

20/02/2024 wtorek

16.30

Alfabet Gdańska | wernisaż wystawy

/ ECS, ogród zimowy

/ wstęp wolny

Sześć płócien, na których ożyły litery układające się w harmonię słowa GDAŃSK, to efekt twórczej pasji dzieci i młodzieży. Młodzi artyści to Polki i Polacy oraz Ukrainki i Ukraińcy, nowi mieszkańcy Gdańska.

 

Od października do grudnia 2023 roku, młode artystki i młodzi artyści realizowali wspólnie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku projekt „Alfabet Gdańska”. Dziesięć spotkań, warsztaty, rozmowy z uznanymi artystami oraz spacery z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Gdańsku, pozwoliły uczestniczkom i uczestnikom projektu wniknąć w historię, literaturę, sztukę i architekturę miasta.

Projekt stał się fundamentem do budowania dialogów międzykulturowych oraz wzmacniania więzi pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami z Polski i Ukrainy. To była nie tylko malarska podróż po literach, ale także symboliczna podróż ku zrozumieniu, współpracy i wzajemnej inspiracji.

organizatorzy | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności

wsparcie | Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)

wystawa czynna | 20 lutego – 5 marca 2024

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.