15.05.2024 - 14.06.2024

Gdańsk Press Photo 2024. XXVIII Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy | otwarcie naboru

 

Już po raz XXVIII zapraszamy fotoreporterów i fotoreporterki do stanięcia w szranki o tytuł Grand Prix Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2024. Mimo długoletniej tradycji, staramy się wsłuchiwać w krytyczne uwagi oraz nowe potrzeby wyrażane przez uczestników konkursu. W tej edycji czekają nas kolejne zmiany! 

 

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego zdjęcia roku zdobyć może fotoreporter/ fotoreporterka zajmują się fotografią zawodowo. Profesjonaliści swoje prace zgłaszać mogą w 6 konkursowych kategoriach: Wydarzenie, Ludzie, Życie i świat wokół nas, Kultura, Sport, Klimat i Środowisko.
 

Dla wszystkich pomorskich miłośników fotografowania otwieramy specjalną nową kategorię – Fotografia Hobbystyczna. Tematyka zdjęć nadsyłanych do tej kategorii jest dowolna, ważne by uchwycić chwilę, która zatrzyma na dłużej wzrok jury konkursu!


 

Jak wygląda harmonogram wydarzenia?

 

  • Otwarcie naboru – przyjmowanie prac rozpocznie się 15 maja 2024, a zakończy 14 czerwca 2024 o godz. 23:59. Zgłoszenia przyjmujemy za pomocą formularza internetowego. Do konkursu nadsyłać można zdjęcia wykonane w okresie od 16 czerwca 2023 roku do 14 czerwca 2024 roku.  
  • Obrady jury – odbywają się w lipcu w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 
  • Ogłoszenie wstępnej lista nagrodzonych – podobnie jak w zeszłym roku, po obradach jury do wiadomości publicznej podane zostaną nazwiska osób nagrodzonych (w kolejności alfabetycznej). Będę to uczestnicy nagrodzeni zarówno nagrodami pieniężnymi, jak i wyróżnieni udziałem w wystawie pokonkursowej.
  • Głosowanie w konkursie na nagrodę publiczności – w sierpniu uruchomiony zostanie także internetowy konkurs, podczas którego wyłoniony zostanie reporter/reporterka, który otrzyma Nagrodę Publiczności.
  • Wernisaż wystawy wraz z uroczystą galą – otwarcie wystawy pokonkursowej „Gdańsk Press Photo 2024”, podczas którego poznamy nagrodzone prace oraz zostaną wręczone nagrody laureatom, odbędzie się w czwartek 5 września 2024 r. o godz. 17.00.

 

 

FAQ – NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE KONKURSU

 

Co to znaczy, że konkurs adresowany jest głównie do osób zajmujących się fotografia reporterską zawodowo?

 

Za osoby profesjonalnie zajmujące się fotografią uznaje się fotoreporterów zatrudnionych w redakcji bądź agencji fotograficznej lub freelancerów, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wykonali odpłatnie fotografie na zlecenie redakcji medialnej lub agencji informacyjnej/fotograficznej. 
 

Uczestnicy nie spełanijący powyższego kryterium swoje prace zgłaszać mogą do kategorii Fotografia hobbystyczna.
 

Czy zgłoszone fotografię mogą być poddane obróbce?

 

Dopuszczalna jest podstawowa korekta zdjęć (ekspozycja, kontrast, nasycenie, kadrowanie). Natomiast niedopuszczalna jest "manipulacja cyfrowa" polegająca np. na zmianie kolorów (poza zamianą zdjęcia na czarno-białe), usuwaniu, lub dodawaniu elementów na zdjęciu.

 

Ile zdjęć mogę zgłosić?

 

Maksymalna liczba wszystkich nadesłanych prac jednego uczestnika to 26 sztuk (10 zdjęć pojedynczych oraz 16 w dwóch fotoreportażach)

 

Czym jest godło?

 

Godło to słowo identyfikujące uczestniczkę/uczestnika konkursu składające się z maksimum 5 liter i/lub cyfr. Dzięki temu zabiegowi jurorzy nie wiedzą czyje zdjęcia przeglądają  oceniają. 

 

Co powinien zawierać opis do zdjęcia?

 

Informacje dotyczące fotografowanego zdarzenia – uchwyceni bohaterowie czy nazwa wydarzenia. Opis ten pozwoli nam pełniej opowiadać o zdjęciu podczas promocji konkursu czy w czasie oprowadzań po wystawie pokonkursowej.
 

W jakich kategoriach zgłaszać można fotografie?
 

WYDARZENIE – kategoria poświęcona fotografiom oraz fotoreportażom, na których uchwycone zostały ważne i aktualne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne. Jej przegląd ma odzwierciedlać zakres tematów publikowanych na pierwszych stronach gazet. To kadry z sytuacji niecodziennych i angażujących społeczność.

 

LUDZIE – zdjęcia zgłaszane do tej kategorii, powinny przedstawiać zbiorowość lub jednostkę. Bohaterowie fotografii, zarówno osoby publiczne, jak i szerzej nieznane, uchwyceni mogą być w sytuacjach prozaicznych, bądź nietypowych. W tej kategorii zgłaszać można także zdjęcia/portrety będące wynikiem sesji. 
 

ŻYCIE I ŚWIAT WOKÓŁ NAS – w tej obejmującej największy zakres tematyczny kategorii chcemy prezentować wszystkie sytuacje dnia codziennego. Zwykłe, powtarzające się czynności zatrzymane zostają w kadrze uważnego fotoreportera lub fotoreporterki.
 

KULTURA – kategoria stworzona z myślą o zatrzymaniu w obiektywie wydarzeń związanych z szeroko pojętą aktywnością kulturalną człowieka, tzn. festiwalami, koncertami, spektaklami, wystawami, spotkaniami, odczytami itp.  Pragniemy, aby nadesłane w niej zgłoszenia, obrazowały nie tylko samo wydarzenie, ale także jego uczestników i atmosferę.
 

SPORT – kategoria poświęcona wszystkim uchwyconym przejawom aktywności fizycznej – zarówno rywalizacji zawodowej, jak i rekreacji oraz zabawie. Zgłaszane fotografie mogą ukazywać osoby lub grupy podczas uprawiania sportu lub w szerszym kontekście przygotowywań.

 

KLIMAT I ŚRODOWISKO – nowa kategoria powstała, aby prezentować ujęcia przyrody, promować ekologię oraz ukazywać procesy przemian środowiska naturalnego. Zgłoszone fotografie powinny manifestować zależność człowieka i środowiska oraz śledzić wpływ ludzi na otoczenie. 

 

FOTOGRAFIA HOBBYSTYCZNA – do tej kategorii zgłaszać się mogą pasjonaci fotografii, działający w województwie pomorskim. Tematyka wysyłanych zdjęć jest dowolna, muszą jednak nosić one znamiona fotografii reporterskiej.

 

Czy do konkursu zgłaszać można się osobiście, bądź mailowo?


Nie. Zgłoszenia przyjmujemy tylko za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na tej stronie.

 

 

W przypadku innych pytań prosimy o kontakt na adres gdanskpressphoto@gmail.com lub pod numerem telefonu 58 326 10 13.


 

 

 

 

Współorganizatorem Gdańsk Press Photo jest Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press / KFP.


Logo Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press


Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Gdańska, Gdyni oraz Prezydentka Sopotu. 

logotyp     logotyp gdańsk             

 

Sponsorem nagród w konkursie jest także Port Lotniczy Gdańsk. im Lecha Wałęsy.

Partnerami projektu są: TCF Michał Pecka, Restauracja Kubicki oraz Restauracja Fellini. 

Logo TFC  logo restauracji fellini     Logo restauracji Kubicki 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.