44. międzynarodowy zjazd hanzy
15.06.2024 - 16.06.2024

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

15-16.06.2024, sobota - niedziela 

10.00-18.00 – zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego* 

Ratusz Staromiejski, liczący sobie 400 lat wyjątkowy budynek, który przetrwał wojenne zniszczenia jako jeden z nielicznych zabytków Gdańska. Przez lata konserwatorzy traktowali ten historyczny obiekt jak niezwykłą szkatułkę, w której przechowywane są klejnoty gdańskiej sztuki. Odkrywając jego przeszłość, natrafimy na najstarszy portal w Gdańsku, trójdzielną renesansową arkadę, oryginalne flizy holenderskie oraz wiele innych cennych skarbów.

*w zależności od frekwencji dostępni przewodnicy w języku polskim i angielskim. 

10.00-18.00 – zwiedzanie wystawy „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”*

Wielobarwne, misternie wyhaftowane kwiatowe kompozycje z jednej strony, z drugiej: zgeometryzowane śledzie, kormorany i płastugi – witajcie w świecie pomorskich tekstyliów! Ekspozycja za pomocą obiektów muzealnych – dywanów, haftowanych tkanin, szkiców, a także nagrań audio i video, przybliży zwiedzającym historię narodzin haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich (Pommersche Fischerteppiche).

*wystawa dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim. 

  • godz. 14.00 - oprowadzanie kuratorskie w języku polskim

10.00-18.00 - stacja sitodruku w języku polskim i angielskim

Unikatowe wzory inspirowane tradycyjnym haftem kaszubskim i pomorskimi dywanami rybackimi będą dostępne dla upiększenia przyniesionej przez siebie garderoby i dodatków. Szablony użyte do ich stworzenia zostały zaprojektowane przez doświadczoną projektantkę Annę Rudak.

10.00-18.00 pokazy wiązania dywanów związanych z tradycją Pomorza w języku polskim i angielskim 

W przygotowanym przenośnym warsztacie tkackim, umożliwimy odwiedzającym udział w procesie ręcznego wiązania dywanu. Wycinek wielogodzinnego procesu, z którego na krośnie z tysięcy supełków powstaje tkanina, podglądać będzie można dzięki pracy pomorskiej tkaczki Urszuli Zalewskiej.

00.00-24.00 gra DyleMAT w języku polskim i angielskim 

W dogodnej porze dnia i nocy zeskanuj kod QR na słupie ogłoszeniowym przy Ratuszu Staromiejskim i wejdź do gry! DyleMAT to rodzaj gry, która prowadzi po Starym Mieście, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w klimacie z pogranicza fantasy i thrillera.

 

Centrum  św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk 

16.06.2024, niedziela

 14.00 - 18.00 - zwiedzanie Centrum św. Jana*

Centrum św. Jana to wyjątkowy obiekt, który był nieczynny przez wiele dziesięcioleci. W 2020 r. zakończyła się odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury.  Obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego gotyckiego kościoła. 

*oprowadzanie z przewodnikiem o godz. 14.00 i godz. 16.00

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.