17.06.2005 - 17.06.2005

Zapal Płomień miłości

NADBAłTYCKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA SERDECZNIE NA AKCJĘ NA RZECZ DZIECI "Zapal Płomień Miłośći"

 

Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35, piątek, 17 czerwca 2005 r. o godz. 12.30

 

Wstęp wolny;

 

Projekt „Zapal Płomień Miłości” jest cykliczną akcją na rzecz dzieci, które doświadczają skutków wojny, terroryzmu oraz różnego rodzaju dysfunkcji społecznych, m.in. głodu, kataklizmu i tzw. problematyki związanej z „Dziećmi ulicy”. Czerwcowa edycja projektu odbędzie się po raz piąty. Pierwsza edycja odbyła się na rzecz wychowanków z „Domu na Skraju” w Gdańsku. Kolejne z myślą o Sierocińcach w Afryce (Ruanda), Indonezji (Jawa - Yogikarta) oraz Iraku ( m.in. Bagdad, Karbala, Mahavilla). W ubiegłym roku „Płomień”…był poświęcony dzieciom – ofiarom wojen i terroryzmu. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem:„Pokój dla Ziemi ?więtej”. Nawiązaliśmy współpracę z Sierocińcem „Home of Peace” – Dom Pokoju, którym opiekują się Polki, Siostry Elżbietanki. Dom ten znajduje się w Jerozolimie, na Górze Oliwnej. Polki opiekują się 42 dziećmi. Zamierzamy sierotom z „Home of Peace”przekazać od polskich dzieci i ich rodzin, listy i podarunki. Chcielibyśmy w ten sposób wyrazić naszą solidarność z dziećmi i ich opiekunami, którzy żyją i mieszkają na terenach Ziemi ?więtej nękanej od lat konfliktami. Pragniemy również oddać hołd Janowi Pawłowi II, któremu temat dzieci i młodzieży był drogi sercu. Chcemy nawiązać m.in. do pobytu Papieża w Ziemi ?więtej w 2000r., gdzie w swoich wystąpieniach nawiązywał do idei pokoju w tym rejonie.

 

Na naszą akcję zapraszamy: Laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsę, Janinę Ochojską z Polskiej Akcji Humanitarnej, Marka Pietkiewicza, szefa UNICEF Polska. Osoby te działające na rzecz pokoju w świecie otrzymają od „Przyjaciół Płomienia…” gałązkę oliwną przywiezioną specjalnie na tę akcję z Jerozolimy. Akcja rozpocznie się przez symboliczne zapalenie płomieni – świeczek przez wszystkich uczestników przed Ratuszem Staromiejskim, siedzibie NCK.

 

„Zapal Płomień Miłości”, składa się z trzech części: plastycznej, teatralnej i muzycznej:

 

1. Wernisaż wystawy „?wiat bliżej znany” – wystawa zdjęć z Ziemi ?więtej oraz wystawa oryginalnych listów dzieci z różnych stron świata pisanych w ich ojczystych językach, m.in.: hebrajskim, arabskim, perskim, indonezyjskim, afrykańkim (ibu).

2. Czytanie listów dzieci m.in. z Ziemi ?więtej, Indonezji, Iraku:Piotr Adamczyk, Małgorzata Bela, Arkadiusz Brykalski, Marek Kamieński,Jadwiga Możdżer i Marzena Nieczuja – Urbańska.

3.Koncert finałowy zespołu „Ikenga Drummers” & Przyjaciele.

4.Artyści na zakończenie akcji przeczytają Osiem Błogosławieństw w różnych tłumaczeniach, m.in. hebrajskim, arabskim (w językach, którymi posługują się mieszkańcy Ziemi ?więtej).

Projekt „ZAPAL PłOMIEÓ MIłO?CI” otrzymał honorowy patronat:UNICEF, Polskiej Akcji Humanitarnej, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy.

 

Rusza akcja malowania i pisania listów przez dzieci z Polski jako dar serca dla dzieci mieszkających na terenach Ziemi ?więtej. Listy i malunki przekażemy zaprzyjaźnionym rodzinom z Jerozolimy.Można je przesyłać lub przynosić do siedziby NCK. Zdjęcia zrobione w Jerozolimie przez Iwonę Flisikowską, na zdjęciach dzieci izraelskie i palestyńskie.

 

Autor i koordynator projektu „Zapal Płomień Miłości”: Iwona Flisikowska