Filmnet
04/03/2020

Projekt FilmNet. Podsumowanie działań Baltic Identity Film Tour oraz Film club lab

W 2019 roku kontynuowaliśmy działania edukacyjno-filmowe w ramach jednego z wielu międzynarodowych projektów NCK (więcej informacji tutaj).

 

Film club lab – warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży

Film club lab to test szwedzkiego modelu edukacyjnego, bazującego na trzech aktywnościach: wspólnym oglądaniu filmów i dyskusji, prezentacji podstawowych pojęć filmowych oraz praktycznej realizacji krótkich filmów.

16-18 lipca 2019 w Potęgowie zajęcia poprowadził Sławomir Witek - reżyser, operator filmowy (m.in. pokazywany na festiwalu w Cannes film „Olena”), edukator, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W warsztatach uczestniczyły dzieci w wieku 10-14 lat, które zapoznały się z podstawami języka filmowego, wspólnie pisały scenariusze, a potem zrealizowały 5 etiud filmowych.

Partnerem zajęć był Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie.

18-19 grudnia w Gdańsku odbyły się warsztaty dla młodzieży licealnej. Zajęcia poprowadził Piotr Zatoń – fotograf, reżyser, operator filmowy, edukator, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Autor filmu krótkometrażowego „Przygody Remusa” (2019). Tym razem warsztaty koncentrowały się na  praktycznych aspektach pracy nad filmem– przygotowaniem scenariusza, operowaniem światłem i montażem. W efekcie powstały 3 etiudy stworzone samodzielnie przez młodzież.

 

Baltic Identity Film Tour

25 czerwca 2019 w Ratuszu Staromiejskim odbył się pokaz filmów krótkometrażowych z krajów nadbałtyckich. Było to pierwsze spotkanie z cyklu o tematyce tożsamości mieszkańców regionu bałtyckiego. W dyskusji po pokazie wzięli udział: dr Agata Bachórz (socjolożka, UG), dr Magdalena Sacha (kulturoznawczyni, UG), dr Jakub Sebastian Konefał (filmoznawca, UG) oraz dr hab. prof. UG Krzysztof Kornacki. Wśród ośmiu wyświetlanych filmów Polskę reprezentowały dwie produkcje powstałe na Pomorzu: „Ostatni sezon” Sławomira Witka oraz „PLaża” Dawida Chrąchola i Bartosza Zimniaka.

Rok 2019 zamknęliśmy publikacją podsumowującą realizację cyklu pokazów filmowych i dyskusji „Baltic Identity Film Tour”. Raport zawiera informacje o realizacji wydarzenia w Polsce, Szwecji, Niemczech i na Litwie. Wzbogacony jest o wnioski partnerów i ekspertów na temat przeprowadzonego w ramach projektu badania „tożsamości bałtyckiej” przy użyciu sztuki filmowej. Raport ten jest wartościowym uzupełnieniem działalności NCK na polu rozpoznawania i promowania kultury krajów nadbałtyckich.

 

Publikacja do pobrania w wersji POL i ENG tutaj

 

 

Koordynatorzy projektu w NCK: Bartosz Filip i Aleksandra Kminikowska

 

 

Partnerzy projektu FilmNet:

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” (Elbląg, Polska)

Instytut Nowych Mediów (Rostok, Niemcy)

Filmregion Sydost (Vӓxjö, Szwecja)

Nadbałtyckie Centrum Kultury (Gdańsk, Polska)

Centrum Informacji Turystycznej i Biznesu (Retów, Litwa)

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Elbląg, Polska)

Partner stowarzyszony: Pomorska Fundacja Filmowa / Gdyńskie Centrum Filmowe (Gdynia, Polska).

 

Projekt jest współfinansowanego w ramach Programu Interreg „Południowy Bałtyk”.

Cel działania to poprawa współpracy transgranicznej instytucji i organizacji z sektora filmu i edukacji filmowej.