23.01.2020

Promocja książki "Król <<betonów>>. Poezje wybrane z aneksem korespondencji"

Wydawnictwo "Anagram" oraz Piotr Smoliński, autor opracowania, serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie promujące książkę pt. "Król <<betonów>>. Poezje wybrane z aneksem korespondencji", będącą opracowaniem spuścizny literackiej oraz epistolograficznej Stanisława Gostkowskiego, ważnego poety związanego z Gdańskiem oraz z Kościerzyną.
 
Promocja odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r., o godzinie 18:00 w Sali Mieszczańskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratuszu Staromiejskim) w Gdańsku.
 
W czasie spotkania przeczytamy znane i nieznane poezje Gostkowskiego, zapoznamy się także z fragmentami jego niezwykle ciekawej i dotąd niepublikowanej korespondencji.
 
Książkę poleca Państwu prof. dr hab. Stefan Bednarek:
 
Król „betonów” to rzetelnie, wręcz pieczołowicie przygotowana książka przywracająca naszej pamięci postać i twórczość niezwykłego poety, który odszedł przed niemal dwudziestu laty, pozostawiając sześć tomów wierszy (siódmy wydano pośmiertnie) i kilkadziesiąt utworów rozrzuconych w arkuszach poetyckich i czasopismach. Pozostawił też legendę naznaczonego piętnem śmierci poète maudit. Kiedy debiutował w 1974 r., próbowano lokować go w karpowiczowskim lingwizmie, w pokoleniu Nowej Fali, potem w nurcie Nowej Prywatności. Chciano też w nim widzieć następcę zmarłego kilka lat wcześniej Rafała Wojaczka. Wszystkim tym klasyfikacjom Stanisław Gostkowski wymykał się, bo chadzał własnymi drogami, po których wiodły go trudne doświadczenia schyłku PRL-u, niepokoje egzystencjalne, eschatologiczne intuicje i etyczna niezgoda na zło tkwiące w rzeczywistości. W liście do Marianny Bocian wyznawał: „wiersze, które usiłuję pisać, są zrodzone z bólu i bezsilności”.