fotografia ekranu na plaży w tle ludzie kąpiący się w morzu
21.07.2021 - 21.07.2021

Kino Letnie Bałtyk Movie | "Matka"

Miejsce wydarzenia: ogródek NCK

Start: godz. 21.30

Wstęp: bilety 5 zł  do nabycia wyłącznie w sprzedaży online przez platformę InterTicket.pl - http://nck.interticket.pl

Liczba miejsc ograniczona.

 

 

BAŁTYK MOVIE...

… o wolności, , wykluczeniu, a przede wszystkim o ludziach.

 

Kino regionu bałtyckiego snuje opowieści - surowe, pełne skrajnych emocji, absurdalnego humoru i ludzkich historii, które nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie.

W tym roku dwie nadmorskie instytucje Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie, połączyły swoje siły i wspólnie zapraszają na trzecią edycję plenerowego Kina Letniego Bałtyk Movie.

W pięć kolejnych środowych wieczorów wraz z nadbałtyckimi twórcami wyruszymy w filmową podróż pokażemy mroźne propozycje z dalekiej Północy. Usiądźcie wygodnie w ogrodzie przy Korzennej 33/35 w Gdańsku i wyruszcie z nami w filmową podróż do krainy bałtyckich twórców.

W tym roku wydarzenie zostało uzupełnione o spotkania klubu filmowego. W lipcowo-sierpniowe poniedziałki po projekcjach, zaopatrzeni w kawę, spotkamy się, aby podzielić się refleksjami, odczuciami i zrzucić z siebie filmowe emocje oraz inspiracje.

 

REPERTUAR

 

21 lipca – Matka (2016), reż. Kadri Kõusaar (Estonia)

Elsa mieszka w małym estońskim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Opiekuje się synem Lauri, który leży w śpiączce po tajemniczym postrzeleniu. To nie jest łatwe zadanie, ale Elsa dba o syna jak należy. Męczące są natomiast niekończące się odwiedziny. Ponieważ Lauri pracował jako nauczyciel, odwiedzają go teraz kolejni uczniowie, nauczyciele, szef, przyjaciele, dziewczyna i wszyscy oni oprócz sprawdzenia co u chorego, opowiadają o swoich problemach. Miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia. Czy to możliwe, że tam gdzie wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich, może ujść uwadze coś, co wydarzyło się tuż pod ich nosem? Tragikomiczne spojrzenie na małomiasteczkową rzeczywistość, w której każdy stara się ugrać dla siebie jak najwięcej.

W 2017 roku film był kandydatem Estonii do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

https://www.youtube.com/watch?v=IOnbEO-vrIA

 

28 lipca - Daleko od Reykjaviku (2019), reż. Grímur Hákonarson (Dania / Francja / Islandia / Niemcy)

Po tragicznej śmierci męża Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir), prowadząca zadłużoną farmę mleczną rolniczka w średnim wieku, buntuje się przeciwko potężnej lokalnej Spółdzielni. Kobieta próbuje przekonać innych rolników, aby dołączyli do niej w walce z korupcją, ale napotyka wielki opór. Zmusza ją to do konfrontacji z wpływowym przedsiębiorstwem. Inga musi użyć swojej pomysłowości i sprytu, aby wyrwać się z patowej sytuacji i wreszcie zacząć żyć na własnych warunkach. Komediodramat o pogrążonej w żałobie kobiecie, która postanawia przeciwstawić się obowiązującym zasadom i zacząć żyć na własnych warunkach.

https://www.youtube.com/watch?v=J_rprPXy4g0

 

4 sierpnia - Szarlatan (2017), reż. Agnieszka Holland (Czechy / Polska)

Czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek był człowiekiem wielu tajemnic, a jego dokonania powodowały w latach 30., 40. i 50. XX wieku. mnóstwo pozytywnych i negatywnych emocji. Ludzie różnych klas społecznych szukali u niego remediów na swe fizyczne i mentalne problemy, głęboko wierząc, iż Mikolášek będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wpatrując się w kolor i konsystencję przynoszonych mu próbek moczu. Zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej. Mikolášek stał się przez lata istnym celebrytą, ludowym bohaterem bardziej znanym od polityków i przedstawicieli świata rozrywki, ale w pewnym momencie musiał nastąpić komuś na odcisk. Film opowiada jego słodko-gorzką historię, rozpisaną na kilkadziesiąt lat, ukazując człowieka rozdartego między wykorzystywaniem swych umiejętności do pomagania ludziom a uleganiem żądzom, z którymi walczyć nie potrafił.

https://www.youtube.com/watch?v=2W_JVm_VeAQ

 

Spotkania Klubu Filmowego Bałtyk Movie odbędą się 12, 19, 26 lipca oraz 2, 9 sierpnia o godz. 18.00.

 

W przypadku złej pogody pokazy odbędą się w Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim.

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie im. Józefa Wybickiego

 

Wydarzenie organizowane w ramach projektu Kolory Bałtyku.

 

Zakup biletu wiąże się z zaakceptowaniem regulaminu. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed zakupem biletów.
Każdy widz w momencie zakupu biletu oświadcza, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Jednocześnie wyraża zgodę na przechowywanie przez InterTicket sp. z o. o. danych osobowych podanych w procesie zakupu biletów i udostępnienie tych danych w razie potrzeby Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu i służbom porządkowym.