03 09.2021

Eugen Indjic - recital fortepianowy | WYDARZENIE ODWOŁANE

UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

 

 

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Start: godz. 19.00

Wstęp: bilety w cenie 10 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00.

 

 

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na recital fortepianowy Eugena Indjica.

 

W programie: F. Chopin, R. Schumann.

 

PROGRAM

 

Fryderyk Chopin (1810-1849)

 

Mazurki (wybór)
 

Sonata b-moll op. 35

I. Grave; Doppio movimento

II. Scherzo

III. Marsz żałobny: Lento

IV. Finale: Presto

 

Ballada f-moll op. 52

 

PRZERWA

 

Robert Schumann (1810-1856)

 

Kreisleriana, 8 fantazji na fortepian op. 16

I. Äußerst bewegt (z wielkim wzruszeniem)

II. Sehr innig und nicht zu rasch (intymnie, nie za szybko)

III. Sehr aufgeregt (bardzo emocjonalnie)

IV. Sehr langsam (bardzo wolno)

V. Sehr lebhaft (bardzo żywo)

VI. Sehr langsam (bardzo wolno)

VII. Sehr rasch (bardzo szybko)

VIII. Schnell und spielend (szybko i zabawnie)

 

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Scherzo b-moll op. 31

 

Eugen Indjic

Urodził się w Belgradzie w rodzinie Rosjanki (pianistki-amatorki) i Serba (wysokiego rangą oficera). Gdy miał 4 lata wyemigrował z matką do USA (Springfield k. Bostonu). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephanii. Po dwóch latach nauczycielka przedstawiła go Aleksandrowi Borowskiemu, który przez następne pięć lat był jego mistrzem fortepianu (1959-1964).

Jest absolwentem Harvard University (1969), gdzie jako stypendysta Leonarda Bernsteina ukończył muzykologię u Lorina Bermana oraz kompozycję u Leona Kirchnera. Równolegle, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, odbywał studia pianistyczne u Mieczysława Münza oraz Lee Thompson (asystentki Rosiny Lhevinne). W 1968 roku na artystycznej drodze spotkał Artura Rubinsteina, który do końca swego życia pozostał doradcą i przyjacielem młodego artysty. Pracował też z Witoldem Małcużyńskim na Majorce i Konstantym Schmaelingiem w Paryżu. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu.

Eugen Indjic jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych:

- IV nagroda w Warszawie (Konkurs Chopinowski, 1970),

- III nagroda w Leeds (1972),

- II nagroda w Tel Awiwie (im. Artura Rubinsteina, 1974).

Pianista zaczął koncertować publicznie w bardzo młodym wieku. Mając 13 lat wystąpił jako solista z Washington National Symphony Orchestra wykonując Koncert fortepianowy Es-dur F Liszta, a rok później z tą samą orkiestrą II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa. Pierwsze tournée artystyczne (13 koncertów) odbył w Danii (1963) wspólnie z profesorem Aleksandrem Borowskim. Od tego czasu koncertował w prawie wszystkich państwach Europy, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, występując w największych koncertowych salach - Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Queen Elisabeth Hall, Concertgebouw, Musikverein, Salle Pleyel, Théâtre des Champs-Elysées, Wielka Sala im. Czajkowskiego, La Scala. W Polsce grał kilkakrotnie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, podczas festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie i w wielu polskich filharmoniach.

Był jurorem wielu konkursów muzycznych, m.in.: Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, im. Liszta we Wrocławiu, Vianna Da Motta w Lizbonie, im. Rubinsteina w Tel Awiwie. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, a także w Japonii i USA.

Artysta dokonał wielu nagrań dla firm fonograficznych takich, jak „Muza” Polskie Nagrania, Columbia, RCA Victor, Claves, czy Calliope. Jego płyta z utworami Schumanna została nominowana do nagrody ICMA Music Awards 2016.

Foto: Alexandre Indjic

 

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

gdansk www 100
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu, www.trójmiasto.pl