zdjęcie falującego morza napis baltic sea festival
11.09.2021 - 11.09.2021

Baltic Sea Festival w Gdańsku

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Start: godz. 17.00

Wstęp: BILETY do nabycia na www.nck.interticket.pl  oraz przed koncertem od godz. 16.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku.

 

Östersjöfestivalen/Baltic Sea Festival to prestiżowy festiwal muzyki klasycznej, organizowany przez Radio Szwedzkie od 2002 r. To festiwal muzycznych przeżyć i inspirujących rozmów, gdzie spotykają się emocje i siła myśli. Podczas tego wydarzenia staramy się dyskutować o nowych pomysłach, pogłębiać doświadczenia artystyczne i budować poczucie wspólnoty wokół Morza Bałtyckiego. To również jeden z największych i najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie z udziałem światowej klasy artystów, orkiestr i dyrygentów z regionu Morza Bałtyckiego. We współpracy z innymi placówkami kulturalnymi w regionie Morza Bałtyckiego przedstawia dyskusje między wybitnymi postaciami z dziedziny muzyki, polityki i ekologii. Celem jest otwarcie świadomości publiczności na środowisko i wrażliwość Morza Bałtyckiego poprzez emocjonalną siłę muzyki.

Pomysł na Festiwal Morza Bałtyckiego zrodził się na początku 2000 roku, kiedy dyrygent i kompozytor Esa-Pekka Salonen musiał powstrzymać swoje dzieci przed pływaniem w Morzu Bałtyckim z powodu zakwitu sinic. Co mógłby zrobić jako muzyk dla regionu Morza Bałtyckiego? Z odpowiedzi na to pytanie, na spotkaniu z dyrygentem Valerym Gergievem, dyrektorem artystycznym i naczelnym Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, a także ówczesnym dyrektorem generalnym Berwaldhallen, Michaelem Tydénem, ​​narodził się Baltic Sea Festival.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pomiędzy 9 a 18.09.2021 a jego trójmiejska odsłona - 11.09.2021.

 

PROGRAM

17:00  – KONCERT

Tematem przewodnim części muzycznej Baltic Sea Festival będzie twórczość polskich kompozytorek. Dzieła te są mało znane nawet w Polsce, a równie wartościowe, co utwory popularnie grywane w salach koncertowych. Wyborem repertuaru chcemy podkreślić kulturotwórczą rolę kobiety w dziedzictwie kulturalnym naszego kraju. W programie znalazły się dzieła Marii Szymanowskiej, Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory i Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Chronologiczne przedstawienie utworów pozwoli pokazać przekrój i różnorodność tej twórczości. Do współpracy zaprosiliśmy troje solistów: Monikę Kaźmierczak na carillonie, Macieja Kułakowskiego na wiolonczeli oraz Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa na altówce. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Maestro Wojciecha Rajskiego.

W programie:

Maria Szymanowska – Mazurek C-dur (wersja na carillon)

Maria Szymanowska – Polonez e-moll (wersja na carillon)

Grażyna Bacewicz – Kaprys Polski (wersja na wiolonczelę

Elżbiera Sikora – Sextuor à cordes hommage à Witold Lutosławski

Anna Rocławska-Musiałczyk – Larghetto na altówkę, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną zarówno wykonania na żywo, jak i wcześniej nagrane utwory, w których tle ukazane zostaną najważniejsze kulturalnie miejsca Gdańska. Koncert zostanie zarejestrowany i będzie można ponownie odtworzyć go w wersji polskiej i angielskiej 15.09.2021 na platformie Festiwalu: https://www.berwaldhallen.se/en/balticseafestival/ i kanałach społecznościowych NCK.

 

18:00 – ROZMOWA

Rozmowa „Art as Resistance” to spotkanie poświęcone twórczości, kryjących się pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa artystów: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Literaci będą mieli okazję wypowiedzieć się na tematy związanie z ich wizją sztuki, jej roli w czasach przesiąkniętych granicami. Rozmowę moderować będzie Anna Dziewit-Meller – polska pisarka i dziennikarka. Wierzymy, że taki dobór uczestników rozmowy będzie ich wzajemnie inspirował i przyczyni się do powstania ciekawych wniosków, płynących z nowatorskiego, ale i pełnego wiedzy historycznej spojrzenia naszych gości.

Rozmowa dostępna będzie również w streamingu angielskim oraz w odtworzeniu 15.09.2021 na kanałach społecznościowych NCK.

 

19:00 – TRANSMISJA KONCERTU Z BERWALDHALLEN (SZTOKHOLM)

Od barokowego uniwersum Bacha do kosmosu Strawińskiego.

Wystąpią: główny dyrygent gościnny Klaus Mäkelä, który prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Szwedzkiego Radia, światowej sławy baryton Peter Mattei i legendarny wiolonczelista Miklós Perényi. Będzie to wspaniały koncert z muzyką powstałą na przestrzeni wieków. Ponadto Chór Szwedzkiego Radia wykona cudownie piękny Nach dir, Herr, verlanget mich Bacha.

 

 

GOŚCIE:

Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) - poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006).Piotr Tarczyński (ur. w 1983 w Krakowie) - historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teksty o amerykańskiej polityce i popkulturze publikował m.in. w "Kulturze Liberalnej", "Tygodniku Powszechnym" i OKO.press. Współprowadzi "Podkast amerykański".Mieszkają w Warszawie. Wspólnie - pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa - piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Dotychczas ukazały się cztery tomy ("Tajemnica Domu Helclów", "Rozdarta zasłona", "Seans w Domu Egipskim" i "Złoty róg").

 

PATRONAT: 

herb, trzy korony

 

PARTNER:

 

LOGO napis "kler"

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności