26.09.2021 - 26.09.2021

Krakowski Salon Poezji

Miejsce wydarzenia: Ratusz Staromiejski

Start: godz. 11.00

Wstęp: wolny

 

 

We wrześniowym salonie usłyszycie państwo ballady i teksty Boba Dylana.

Bob Dylan (ur. jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 w Duluth[2]) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016, ale też Jego twórczość była nagradzana Grammy, Oscarem, Złotym Globem, Nagrodą Pulitzera. W 2009 r. otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 – Prezydencki Medal Wolności.

Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Występuje z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem, harmonijką ustną. Wczesne utwory Boba Dylana zawierające komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury ignorowały istniejące konwencje muzyki pop, wpisując się w nurt ówczesnej kontrkultury.

Twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin’ in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin’, Hurricane.

 

Scenariusz, na podstawie książki Filipa Łobodzińskiego „Duszny kraj” napisał Piotr Jankowski.

Teksty, w przekładzie Filipa Łobodzińskiego usłyszycie państwo w interpretacji Piotra Jankowskiego i Piotra Łukawskiego.