zdjęcie kordonu policji na ulicy
01.10.2021 - 29.10.2021

25 lat Gdańsk Press Photo

Miejsce wydarzenia: Skwer Heweliusza

Wstęp: wolny

Czynne: 24h

 

W 1997 roku, roku obchodów tysiąclecia Gdańska, powstał pomysł, aby zorganizować konkurs fotografii skierowany do pomorskich fotografików. Wspólnie z Maciejem Kosycarzem, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zorganizowało pierwszą edycję konkursu, którego patronem został jego Ojciec - Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza „Gdańsk Press Photo”.

Zbigniew Kosycarz, który przyjechał do Gdańska w 1945 roku, od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. W swojej 50-letniej pracy zawodowej był świadkiem zdarzeń, które przeszły do historii nie tylko Gdańska, ale i Polski. Okiem swojego obiektywu rejestrował także codzienne życie – zwykłe sytuacje, zwykłe sprawy, zwykłych ludzi. Mówiono o Nim „latający fotoreporter”. Żadne wydarzenie nie mogło odbyć się bez jego udziału. Fotografia prasowa była jego pracą, pasją i hobby wypełniającym całe życie. Z wielu przyznanych nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł ”Gdańszczanina Roku 1972”, otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej musiał zostać nazwany jego imieniem! Maciej Kosycarz nie tylko zgodził się na to, ale zaangażował się we współpracę. Jego agencja fotograficzna Kosycarz Foto Press KFP, która powstała w maju 1996 roku, została współorganizatorem konkursu. Maciej Kosycarz fotografią zawodowo zaczął zajmować się w 1990 roku. Jest autorem kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Klientami założonej przez niego agencji KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów prasowych. W archiwum KFP znajduje się ponad 600 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kpf.pl, codziennie aktualizowanej. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce.

Razem z zespołem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Maciej Kosycarz i KFP organizowali Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza przez ponad dwie dekady. 26 marca 2020 roku Maciej Kosycarz niespodziewanie odszedł… Nie wyobrażaliśmy sobie, jak bez Niego dalej robić pomorski konkurs fotografii prasowej. Na szczęście Maciek stworzył KFP, która kontynuuje jego dzieło i od dwóch lat wspiera organizacyjnie Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy „Gdańsk Press Photo”.

Konkurs przeznaczony jest dla fotografików z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jest to jedyna tego typu impreza regionalna w Polsce, otwarta dla zawodowców, „wolnych strzelców” i amatorów. Konkurs przez 25 lat na trwałe wpisał się w krajobraz pomorskiej kultury. Jego podstawowym zadaniem jest promocja fotografików i dobrej fotografii prasowej. Od lat odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Do jury zapraszane są znakomite postacie związane z polską i światową fotografią. Przez 25 lat w jury zasiadali między innymi: Kuba Atys, Anna Brzezińska, Dennis Chamberlin, Christoph Cieślewicz, Stanisław Ciok, Wojciech Druszcz, Aleksander Dunin-Kęplicz, Zbigniew Furman, Marek Grygiel, Wiesław Gwizdała, Rafał Klimkiewicz, Paweł Kopczyński, Maciej Kosycarz, Mirosław Kwaśniewski, Chris Niedenthal, Tomasz Nowak, Rafał Pyznar, Wojciech Rzążewski, Cezary Sokołowski, Ryszard Wesołowski, Witold Węgrzyn.

Przez 25 lat konkursu jury nagrodziło m.in.: Marcina Bieleckiego, Renatę Dąbrowską, Daniela Frymarka, Łukasza Głowalę, Romana Jochera, Kacpra Kowalskiego, Damiana Kramskiego, Roberta Kwiatka, Rafała Malko, Karolinę Misztal, Macieja Moskwę, Krzysztofa Mystkowskiego, Łukasza Ostalskiego, Jarosława Respondka, Michała Szlagę, Jakuba Swerpela, Dominika Sadowskiego, Adama Warżawę.

 

Przez 25 lat konkursu kuratorami konkursu w Nadbałtyckim Centrum Kultury byli: Robert Rumas, Elżbieta Pękała, Joanna Kalkowska, Bartosz Filip. Paweł Mazur.

 

Przez 25 lat konkursu zmieniali się również dyrektorzy Nadbałtyckiego Centrum Kultury: Maciej Nowak (do 2001 r.), Adam Hlebowicz (2001-2003), Arkadiusz Rybicki (2003-2004), Lawrence Ugwu (od 2004).

 

25. lat konkursu to 25 lat historii – wydarzeń na Pomorzu, w Polsce i na świecie. Te zdjęcia to obrazy niedalekiej przeszłości, wspomnienia i pamięć. Na pierwszy konkurs w 1997 roku wpłynęło 50 zdjęć, teraz to 800–1000 rocznie. Przez 25 lat dziesiątki tysięcy fotografii brały udział w konkursie. Wierzymy w to, że razem z Agencją Kosycarz Press Foto będziemy kontynuować to dzieło, by dokumentować historię i promować pomorskich fotografików.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności