okładka książki kobieta i mężczyzna w dworskich strojach
08.03.2022 - 08.03.2022

"Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII”: spotkanie z autorką książki – Aleksandrą Kajdańską

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Start: godz. 18.00

Wstęp: wolny

 

Czy gdańszczanie lubili się stroić? Czym charakteryzowała się moda hiszpańska, włoska, angielska, czy orientalna? Jaką funkcję spełniały tkaniny, kolory i biżuteria? Czy stroje damskie i męskie znacząco się różniły? Co strój mówił o statusie społecznym, randze i pełnionej w mieście funkcji osoby go noszącej?

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kajdańską, autorką książki „Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku”. Publikacja poświęcona jest rozwojowi ubiorów oraz mody w Gdańsku na przestrzeni kilku wieków, w tle znakomicie obrazując dynamiczny rozwój miasta. Autorka zbadała obiekty znajdujące się w kolekcjach muzeów na całym świecie. Przyglądając się ubiorom, ikonografii, pamiętnikom, opisom z podróży czy zapisom inwentarzy, stworzyła niezwykle bogate i interesujące studium nie tylko mody w Gdańsku okresu XVI–XVIII wieku, ale też panujących wówczas zwyczajów, obyczajów i szeroko pojętej kultury. W trakcie spotkania autorka opowie o życiu gdańszczan w okresie złotego wieku – czasie rozkwitu gospodarczego i intensywnego rozwoju międzynarodowych kontaktów handlowych, które miały wpływ na kształtowanie się ówczesnej mody.

Spotkanie poprowadzi Ewa Karolina Cichocka.

Aleksandra Kajdańska – doktor historii sztuki, teatrolożka, historyczka tańca i ubioru. Autorka wielu artykułów dotyczących historii tańca w Gdańsku i kultury Dalekiego Wschodu. Zajmuje się także historią gdańskiej kuchni. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską „Ubiory w nowożytnym Gdańsku (od połowy XVI do końca XVIII wieku)” przygotowaną pod kierunkiem prof. UW dr hab. Anny Sieradzkiej na Uniwersytecie Warszawskim. Praca została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w 2020 roku.

Ewa Karolina Cichocka – dziennikarka, podróżniczka, animatorka wydarzeń kulturalno-artystycznych. Autorka licznych artykułów oraz trzech książek o Sycylii. Na co dzień pracuje w Zespole Prasowym Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Wydarzenie uświetnią występy zespołów muzyki dawnej Amicorum i Sorelle pod kierunkiem artystycznym Magdaleny Warżawy (Pałac Młodzieży w Gdańsku).

W programie znajdą się tańce XVI-wieczne, w tym m.in.: słynna Pavana Thinota Arbeau Belle qui tiens ma vie, pieśń gdańskiego kompozytora Thomasa Strutiusa Wass Gott mein Vater oraz madrygał Adrina Willearta O dolce vita mia.

 

Współorganizacja: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności