Festiwal Organy Plus
29.05.2022

Festiwal ORGANy PLUS+® 2022 WIOSNA: MONIUSZKO_150 – koncerty

Termin: 29 V 2022, godz. 19:00;
Bilety: 30 oraz 60 zł do kupienia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem koncertu;
Prowadzenie: Andrzej Szadejko
Dodatkowe informacje: www.organyplus.pl
Miejsce: Centrum św. Jana, Świętojańska 50

 

Przed nami premiera nowatorskich opracowań Litanii Stanisława Moniuszki na dawnych instrumentach na festiwalu ORGANy PLUS+® 2022.

W tym roku upamiętniamy 150 rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki, wielkiego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Ten czas to wyjątkowa okazja, by móc zaprezentować Państwu twórczość sakralną artysty, która dotychczas pozostawała w cieniu powszechnie znanych, wielkich oper narodowych. To zbiór muzyczny dzieł, które zawierają w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny, wynikający z potrzeb wewnętrznych artysty, które zdają się dotykać najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia.

W Centrum św. Jana, w międzynarodowej obsadzie usłyszymy wielkie dzieła kompozytora. Będą to „Litanie Ostrobramskie”, hymny, „Requiem Aeternam” oraz „Marsz Żałobny” w zupełnie nowym opracowaniu bazującym na materiałach źródłowych przygotowanych przez Polskie Wydawnictwo Nutowe. Wśród wykonawców słowacka sopranistka Ingrida Gapova, niemiecka alcistka Marion Eckstein, polski tenor Sebastian Mach oraz niemiecki bas baryton Tobias Berndt. Solistom towarzyszyć będzie gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble poszerzony o instrumentalistów z Litwy i Niemiec grających na romantycznych instrumentach oraz chór kameralny z Lipska Gellert Ensemble. Koncert poprowadzi Andrzej Szadejko. 

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, unikatowe wnętrze kościoła Św. Jana, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

  • Ingrida Gapova (Słowacja/Polska) – sopran 
  • Marion Eckstein (Niemcy) – alt 
  • Sebastian Mach (Polska) – tenor 
  • Tobias Berndt (Niemcy) – bas
  • Goldberg Baroque Ensemble (Gdańsk)
  • Gellert Ensemble (Niemcy)
  • Andrzej Szadejko (Gdańsk) – kierownictwo artystyczne, dyrygent

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie!

Koncert realizowany we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Materiały muzyczne udostępnione w ramach programu PWM Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Fundacja Trinitas Artis, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Parafia pw. św. Jana Bosko, AMRS Production
Partnerzy: Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Hotel Gryf, PWM, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.