kolorowe pasy pionowe na nich napis recycyle upcycle 30 lat NCK
28.07.2022 - 05.10.2022

„Recycle-upcycle. 30 lat NCK” - WYSTAWA

Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana

Czas trwania: 28 lipca - 5 października

WERNISAŻ: 28 lipca, godz. 18.00

Wstęp: wolny

 

Wystawa „Recycle-upcycle. 30 lat NCK” to opowieść o wielobarwnej historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, formą i koncepcją dystansująca się od typowych prezentacji podsumowujących historię i dokonania. 

Zawarte w tytule słowa, językowo wywodzące się z obszaru ochrony środowiska, symbolizują naszą troskę i powinność do dbania o dobrostan otaczającego nas świata nieludzkiego i głośnego podejmowania tego tematu. Słowa te metaforycznie oddają również proces, któremu poddaliśmy materiały będące przedmiotem tej wystawy. Recykling, to dosłownie ponownie użycie, przywrócenie do cyklu. Tak więc przeszukując archiwum naszej instytucji poddaliśmy znalezione tam materiały swoistemu recyklingowi. Ożywiamy znalezione tam historie, projekty, zdjęcia i prezentujemy je na nowo Państwu, w formie barwnej, kolażowej opowieści o 30-letniej historii NCK.

Wystawa ma również wątek upcyklingowy, który odnosi się do procesu przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego jakościowo życia. Wyzwania przejrzenia magazynów i archiwum NCK podjęły się zaproszone do udziału w wystawie trójmiejskie artystki: Patrycja Orzechowska i Agnieszka Wołodźko. Owocem ich poszukiwań i artystycznych przemyśleń będą instalację, które opowiadać będą o relacjach człowiek-miejsce-natura w przeszłości i przyszłości naszej nadbałtyckiej instytucji.

Wystawę w zrównoważonym duchu zaaranżują we wnętrzu Centrum św. Jana znani z niebanalnych aranżacji architekci z Grupy Gdyby, a oprawę graficzną zaprojektuje związana z gdańską ASP, artystka Anita Wasik.

 

Wystawa jest częścią obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury pod nazwą 30-lecie NCK - realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, dofinasowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.