grafika bałtyckich spotkań ilustratorów sylwetki ludzi stoją w kole.
14.10.2022 - 06.01.2023

SPOTKANIE. Wystawa 17. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

UWAGA!

w dniach:
21 grudnia, 
24-26 grudnia,
31 grudnia,
1 stycznia

Galeria NCK będzie zamknięta! Za niedogodności przepraszamy! 

Termin: 14 X 2022 - 6 I 2023

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: bezpłatny

Udogodnienia: na parterze
Od 17 lat obserwujemy rynek ilustracji w państwach położonych nad Bałtykiem. Szczególnie uważnie przyglądamy się polskim twórcom. Bartosz Kosowski, Gosia Herba, Zosia Dzierżawska, Jan Bajtlik, Karolina Pawelczyk, Bartłomiej Gaweł i Patryk Hardziej odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zaprosiliśmy więc jedną z ilustratorskich gwiazd, Patryka Hardzieja i poprosiliśmy o przygotowanie programu Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w roku 2022. Spotkania, dyskusje i warsztaty 17. edycji, już niemal za nami, ale ważna część tego projektu – wystawa, wciąż trwa. W tym roku ekspozycja jest wyjątkowo wymowna.
Pomysłem Hardzieja było zaproszenie POLSKICH młodych twórców, którzy zrobili spektakularne kariery za granicą, tworząc grafiki i ilustracje dla prestiżowych magazynów i wydawnictw z zagranicy (The Washington Post, The New York Times”, „Time”, „Newsweek”, „Esquire”, „Playboy”), magazynów branżowych, jak „Smak”, „Exklusiv”, „Kukbuk, „K Mag”, „Gaga”), autorów plakatów, okładek płyt, i symboli popkultury.
Po 24 lutego 2022 roku i zmianie sytuacji politycznej na świecie pomysł uległ modyfikacji. Nie odchodząc od pierwszej koncepcji, Hardziej wzbogacił wystawę o projekty uznanych twórców i twórczyń ukraińskich. Wybrał i połączył w pary po 15 twórców z obu krajów i zestawił na zasadzie podobieństw estetycznych, warsztatowych, preferowanych technik. W ten sposób twórcy zostali zobowiązani do nawiązania dialogu, jednocześnie poznając kolegów i koleżanki z branży spoza swojego kraju. Temat ani kryteria nie były narzucone. Artyści sami decydowali i uzasadniali swoje wybory. Spotkały się więc ze sobą narody, ludzie branży, ilustracje. Tak zrodził się również tytuł ekspozycji – „Spotkanie”.
Na wystawie w NCK znajduje się 15 par prac i 30 ilustracji i 30 ilustratorów. Wśród nich: Karol Banach, Iwona Chmielewska, Maria Dek, Oksana Drachkovska, Zofia Dzierżawska, Masha Foya, Joanna Grochocka, Oleg Gryshchenko, Susie Hammer, Gosia Herba, Anna Ivanenko, Ola Jasionowska, Paweł Jonca, Mari Kinovych, Bartosz Kosowski, Veronika Kotyk, Patryk Mogilnicki, Ola Niepsuj, Krzysztof Nowak, Grasya Oliyko, Jenya Polosina, Romana Romanyszyn i Andriy Lesiv, Dawid Ryski, Anna Sarvira, Oleksandr Shatokhin, Olga Shtonda, Artem Solop, Justyna Stasik, Julia Tvertina, Tanya Yakunova

“Obopólne działanie kuratorskie jest wspaniałą okazją, aby poznać się bliżej. Jest to eksperyment, więc nie ma określonych ram, a rodzaj i charakter prac określają osoby, które ilustrację znają od podszewki i potrafią w niej zobaczyć szczegóły, które inni odkrywają dopiero za którymś razem. Mimo że wybór prac jest w pełni dowolny, mamy świadomość, że tragedia, która dotknęła Ukrainę, odcisnęła także piętno na ilustracji, która stała się jednym z oręży w walce z agresorem, a głos ilustratorów bardzo często stawał się głosem całego narodu.

Na wystawie chcemy przybliżyć sylwetki ukraińskich twórców, nie tylko od strony dzieł tworzonych podczas wojny, ale także tych, które ich ukształtowały. Wystawa będzie także okazją do bliższego zapoznania się i zrozumienia kultury ukraińskiej, która tak często w dzisiejszych czasach przeplata się z polską”.

 

Patryk Hardziej

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności