grafika, rysunek kobiety na tle księżyca, okładka książki powid miesąsca, poświata księzyca
20.12.2022

Promocja tomiku poezji prof. Adeli Kuik-Kalinowskiej „Pòwid miesąca/Poświata księżyca”

Termin: 20 XII, godz. 18.00

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: bezpłatny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Prowadzenie: Bogumiła Cirocka

 

Wiersze te, z jednej strony są wyjątkowym i niezwykle autentycznym sposobem mówienia do drugiego człowieka i do siebie zarazem, z drugiej zaś – objawieniem świata przeżyć i odsłonięciem jakże delikatnej i wrażliwej duszy Autorki. Wspaniałą, a przy tym bogatą egzemplifikacją takiego przeżywania i interpretowania rzeczywistości są jakże wyraziste tematy (motywy) jej poetyckiej refleksji. Wydaje się, że na czoło owych, prawie mistycznych zadumań, zamkniętych w słowie, wysuwają się bogate i upoetycznione wspomnienia z dzieciństwa, przywołane przeżycia z domu rodzinnego przefiltrowane już to delikatną nutą sentymentu, już to owiane welonem wyczuwalnego, lecz bez zbytniego narzucania się, przejętego w tradycji sacrum. (opis pochodzi ze strony Wydawnictwa)

Wydawca: Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 

Adela Kuik-Kalinowska

Od 1997 roku tworzy w języku kaszubskim poezję i prozę; zajmuje się także tłumaczeniem twórczości kaszubskiej na język polski i popularyzacją literatury kaszubskiej w środowisku regionalnym, krajowym, a także międzynarodowym. Jest nauczycielką akademicką (Akademia Pomorska w Słupsku), członkinią Rady Języka Kaszubskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Jej twórczość kaszubskojęzyczna została wielokrotnie uhonorowana nagrodami literackimi.

Adela Kuik-Kalinowska założyła i konsekwentnie prowadzi Słupskie Centrum Kultury Kaszub im. A. Łajming, podkreślając tym samym rolę sławnej pisarki Kaszub w życiu literackim Słupska.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności