grafika promująca koncert nanook of the north
28.04.2023

Nanook of the North - koncert w Centrum św. Jana

flaga Ukrainy niebiesko żółte poziome pasy Українська версія нижче 

🇵🇱

Termin: 28 IV 2023, godz. 19.00

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50

Wstęp: bilety 60/ 80 zł https://nck.interticket.pl/ oraz w Centrum św. Jana na godzinę przed koncertem

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Podczas wydarzenia będą wykorzystywane światła stroboskopowe

 

Nanook of the North powraca z drugim albumem, po entuzjastycznie przyjętym w 2018 roku debiucie "Nanook of the North," (Denovali). 28 kwietnia 2023 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku utwory z płyty "Heide" zaprezentowane zostaną podczas koncertu premierowego. Nowy materiał to surowy i minimalistyczny krajobraz dźwiękowy, praktycznie pozbawiony elementów perkusyjnych, wzbogacony wyjątkowym wokalem uznanej mezzosopranistki Margarity Slepakovej. Muzyka na krążku zakorzeniona jest w naturze i jej pierwotności. Sam tytuł płyty (Heide – niem. człowiek nieokiełznany, poganin) nawiązuje do dzikości i nieokiełznania, a materiał został nagrany ostatniej zimy we wsi położonej wśród lasów na północy Polski, co wyraźnie czuć w atmosferze 9 nowych utworów na płycie.

Wydawcą albumu jest renomowana niemiecka wytwórnia Denovali.

Duet kompozytora i skrzypka Stefana Wesołowskiego oraz producenta elektronicznego Piotra Kalińskiego został doceniony przez Boiler Room, The Wire czy NPR. Bob Boilen z Tiny Desk Concerts nazwał występ Nanook of the North na słynnym festiwalu SXSW w Austin w USA "jednym z momentów wow na SXSW".

Dodatkową atrakcją koncertu będzie prezentacja kompozycji Stefana Wesołowskiego, napisanej specjalnie na znajdujące się w Centrum św. Jana organy boczne.

 

Stefan Wesołowski to polski kompozytor i skrzypek, autor cenionych przez krytyków autorskich albumów i partytur muzyki filmowej. Związany z wydawcą Mute Song oraz takimi wytwórniami jak Important Records, Lakeshore Records, Ici D'ailleurs i Back Lot Music. Jest autorem oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu "Listen to me Marlon" (Universal) - nominowanego do Oscara i nagrody BAFTA dokumentu o Marlonie Brando w reżyserii Stevana Rileya oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej do irlandzkiego filmu fabularnego Nathalie Biancheri pt. "Wolf" (Focus Features), z udziałem Lily-Rose Deep i George'a MacKaya, którego premiera odbyła się 2021 roku na Toronto Interational Film Festival.

Piotr Kaliński to producent muzyki elektronicznej i gitarzysta. Mieszka w Gdańsku, w Polsce. Związany z takimi wytwórniami jak R&S Records i Instant Classic. Członek zespołów Hinode Tapes, Hatti Vatti i JANKA. Jedna z najbardziej aktywnych postaci polskiej sceny alternatywnej - w ostatnich latach występował na żywo w wielu krajach Europy, Japonii, Korei i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem oryginalnej muzyki do filmów krótkometrażowych, kampanii marek odzieżowych takich jak Calvin Klein czy Paul Smith oraz gier (m.in. "Cyberpunk 2077").

Margarita Slepakova to mezzosopran koloraturowy specjalizujący się w dziedzinie praktyk historycznych muzyki dawnej. Mieszkając w Szwajcarii, jest uznaną śpiewaczką operową, koncertową i recitalową, współpracującą z zespołami i orkiestrami w całej Europie. Slepakova jest założycielką projektu Le Sommeil, specjalizującego się w muzyce francuskiej XVII wieku. Śpiewała w wielu salach koncertowych i operowych, w tym w Carnegie Hall i Royal Albert Hall podczas BBC Proms. Margarita wykonuje również muzykę współczesną i dokonała prawykonania utworów napisanych specjalnie dla jej głosu.

 

UA

Nanook of the North

28 квітня 2023 року
о 19.00
Центр св. Яна в Гданську

КВИТКИ можна придбати на https://nck.interticket.pl/

Гурт вперше представить свій останній альбом «Heide» у Гданську, а також перший раз в повному складі.

Пьотр Калінський, продюсер електронної музики, та Стефан Весоловський, скрипаль і композитор, який належить до головних представників течії музики modern classical, є центральними учасниками гурту Nanook of the North. До створення нового альбому артисти запросили вокалістку мецо-сопрано Маргариту Слепакову.

Разом вони створили особливий альбом, який розмовляє своєю мовою. Звукові пейзажі, наповнені реверберацією, дарують відчуття відірваності від реальності, занурюють у гіпнотичний, медитативний стан. Пісні з одного боку викликають образи незвичайної природи, в її первинному вигляді, дикості, неприборканості, а з іншого – вражають меланхолією, типовою для робіт Веселовского. Вокал Маргарити в одну мить викликає тривогу, а в іншу - заспокоює.

Додатковою подією концерту стане музичний твір Стефана Весоловського. Твір створений на замовлення Культурного центру Балтійського моря і буде виконаний на бароковому органі.

На нас чекає чудова музична пригода. У колишньому костелі в Гданську, створена гданськими музикантами, натхненна поморською природою.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.