665 lat kościoła św. Jana – historia i teraźniejszość. Wykład
25.04.2023

„Wielkie i małe litery. Jakie tajemnice kryją łacińskie napisy na świętojańskich epitafiach.” – IV wykład. Cykl świętojański

Termin: 25 IV 2023, godz. 18.00
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: mgr Elżbieta Starek;
Typ: czwarty wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem lipca i sierpnia);
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Dzisiaj, kiedy wchodzimy do jakiegoś kościoła i podziwiamy historię, która nas otacza, oglądamy mury, różne elementy dekoracyjne. Ale kiedy nasz wzrok padnie na jakiś napis, często go mijamy, bo nie jesteśmy go w stanie odczytać. Napisy łacińskie, również te w kościele św. Jana, lśnią jednak swoim własnym blaskiem oraz pewną tajemnicą. Są łącznikiem z dawnym światem. Często ich forma, a nie tylko sama treść, jest ciekawa i zaskakująca, można w nich odkryć chronogramy czy akrostychy, czyli niespodzianki, które przygotowali dla nas dawni Gdańszczanie.

mgr Elżbieta Starek – wykładowczyni języka łacińskiego; zainteresowania naukowe: gramatyka i dydaktyka języka łacińskiego oraz historia nauczania języka łacińskiego w wiekach późniejszych; sztuka i architektura rzymska, epigrafika; współzałożycielka Zespołu Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi działającego przy Zakładzie Filologii Klasycznej UG.

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. - obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący …. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.