czy będzie z nami bałtyk w tallinie
29.03.2023 - 20.05.2023

Wystawa "Czy będzie z nami Bałtyk? w Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie

Termin: 29 III 2023-20 V 2023
Wernisaż: 29 III, godz. 17.00
Miejsce: Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie, Estonia

Czy Bałtyk stopniowo przekształci się w zarastający, coraz uboższy w życie akwen, który zamieszkiwać będą nie dorsze i foki, ale bakterie i glony? Czy coraz płytsza woda zamieni się wreszcie w zieloną, zawiesistą breję i tylko wieczne sinice będą pamiętały, że ten bagnisty obszar był kiedyś Morzem Bałtyckim? A co, gdy zamiast po piasku, spacerować będziemy po hałdach mikroplastiku, ciągnących się wzdłuż bezkresnego morza śmieci?

Na wystawie zaprezentowane zostały prace międzynarodowej grupy artystów: Joanny Czaplewskiej, Rasy Joni, Luciji Mrzliak, Gundegi Muzikante, Justyny Nyki, Agaty Półtorak, Grażyny Rigall, Wojciecha Kołyszko. Są to ilustracje do książki Anny Czerwinskie-Rydel pt. "Baltek". - historii dla dzieci o zagrożeniu i wspólnym działaniu na rzecz ratowania Bałtyku. 

29 marca, godz. 11.00
warsztat plastyczne dla dzieci
prowadzenie: Monika Konca

Na pewno wiecie, że Bałtyk jest coraz bardziej zanieczyszczony, ale czy możecie sobie wyobrazić morskiego stwora, który żyjąc pośród śmieci, sam się do nich upodobnił? Brzmi strasznie… Takiego dziwoląga zrobimy z domowej ciastoliny, plastikowych butelek i nakrętek. Oby istniał tylko w naszej wyobraźni!

Dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Tallinnie książeczka "Baltek" została przetłumaczona na język estoński.

Wystawa towarzyszyła 15. Bałtyckim Spotkaniom Ilustratorów. 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.