grafika, komputerowa, elementy przypominające fragemnty zamków, napis "zamki pomorza gdańskiego, wykład prof. Andrzeja Januszajtisa. Bytów"
17.05.2023

Zamki Pomorza Gdańskiego. Bytów – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 17 V 2023, godz. 17.30;
Bilety: bezpłatny;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł „Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na czwarty wykład, podczas którego przybliżona zostanie historia Zamku w Bytowie.

Bytów

Zamek w Bytowie Krzyżacy zaczęli wznosić w 1390 roku. Właściwe prace budowlane przeprowadzono w latach 1398–1406 pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49×70 metrów z kamieni eratycznych i cegły. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny tzw. „Dom Zakonny”. W budynku tym znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Na najwyższej kondygnacji mieściły się magazyny. Zamek był jednym z najpóźniej zbudowanych zamków krzyżackich i przy jego projektowaniu uwzględniono rozwój broni palnej. W 1410 r. zamek opanowały wojska Władysława Jagiełły. Potem zwrócono go Krzyżakom po I pokoju toruńskim w 1411 r. Podczas wojny trzynastoletniej zamek ponownie opanowały wojska polskie. W czasie wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655–1660 zburzona została Wieża Prochowa, a zamek spłonął i pozostały tylko mury zewnętrzne. W XVIII wieku rozebrana została Kancelaria Książęca i Wieża Bramna, a most nad fosą zastąpiono groblą. Wykonano niwelację ziemnych wałów i bastionów. W XIX wieku umieszczono w zamku sąd i pruskie więzienie. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1930–1939. Odbudowano wówczas od podstaw Wieżę Prochową, przebudowano Wieżę Bramną, zrekonstruowano sklepienia w „Domu Zakonnym” oraz przeprowadzono remont „Domu Książęcego” i „Domu Wdów”. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 mieściło się w nim więzienie (obóz przejściowy) NKWD, w którym przetrzymywano mieszkańców okolicy…

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.