Lębork
06.12.2023

Zamki Pomorza Gdańskiego. Lębork – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 6 grudnia, godz. 17.30;

Wstęp: bezpłatny;

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu, które przybliży historię zamku w Lęborku.

Lębork 

Zamek został zbudowany w 1363 r. Stał się siedzibą Dietricha von Loupheima, pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka, który rozpoczął długi okres funkcjonowania wójtostwa lęborskiego. Zachowany do dzisiaj budynek jest na drugim miejscu co do wielkości w czasach w państwa krzyżackiego.

 Niestety wielokrotne przebudowy, które były dokonywane w czasach późniejszych zniekształciły pierwotny wygląd zamku. W ścianie południowej zachowały się zarysy ostrołukowych okien i blend. Charakterystycznymi, a zarazem specyficznymi elementami są także gotyckie schodkowe szczyty i wbudowana w 1575 roku w północną część zamku kwadratowa klatka schodowa w kształcie wieży. Przed zamkiem znajdują się dyby i pręgierz, repliki średniowiecznych narzędzi tortur. 

Odnotować warto, że w jednej z sal znajduje się wykonany z piaskowca XVI-wieczny kominek. Wielkość budynku pozwala przypuszczać, że był on domem gościnnym dla rycerzy krzyżackich  z zachodniej Europy zmierzających do Malborka. W 1408 r. lęborski zamek odwiedził Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen, wizytując zachodnie rubieże państwa...

 

Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.