Fucus koncert
01.12.2023

Në jo. 20-lecie zespołu FUCUS | koncert

Termin: 1 grudnia, godz. 19.00
Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 20

FUCUS jest zespołem wykonującym muzykę folkową. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty i pieśni morskie. Grupa w pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003.

W lipcu 2006 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Świat się kręci” i natychmiast ogłoszona została płytą tygodnia w Radiu Kaszebe a tytułowy utwór przez wiele tygodni utrzymywał się na liście przebojów. W sierpniu tego samego roku dzięki zainteresowaniu przedstawicieli mediów zespół zarejestrował koncert w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, wyemitowany w pierwszy piątek września 2006 w cyklu: „Muzycznych pierwszych piątków miesiąca”. Na IV edycji festiwalu „Burczybas” w czerwcu 2007r. zespół zdobył Srebrnego Burczybasa. Drugi koncert w Radiu Gdańsk w cyklu koncertów zatytułowanym „Nowe brzmienia Kaszub” znalazł się na antenie 29.03.2008 r. W czerwcu 2008 zespół wziął udział w projekcie „Młodi dlo Gdunska”, którego efektem była płyta, która ukazała się wraz z Dziennikiem Bałtyckim. 

 

Latem 2009 zespół wydał kolejną płytę:" Wanodzi kól mórza" która jest połączeniem twórczości kaszubskiej z muzycznymi fascynacjami rodem z „zielonej wyspy”. 

Rok 2010 to rok sukcesów zespołu. 

Zaczęło się od Festiwalu Kopyść  w Białymstoku gdzie grupa zajęła 2 miejsce, tak samo było w Mikołajkach i na Charzykowskim Festiwalu. 

Na 1 Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie Teledysk " Na Piwo" przyniósł muzykom nagrodę Grand Prix. 

Nie można również nie wspomnieć o nominacji na "Shanties 2011"w Krakowie.

W 2013 roku obchody Roku Jubileuszowego muzycy zainaugurowali w Gdyńskim Contrście, następnie wraz z Chórem Camerata Musicale wykonali cykl koncertów radiowych m.in. w Radio Gdańsk i Radio Szczecin. Rok Jubileuszowy zakończył Koncert Galowy w Filharmonii Kaszubskiej 24.10.2013 r. z którego powstała 3 płyta zespołu.

W maju 2017 roku zespół wydał kolejną studyjną płytę która zebrała bardzo przychylne recenzje zarówno na radiowych falach jak i w branżowych czasopismach, a muzykom zapewniła szczelnie wypełniony kalendarz koncertowy .

2018 rok to Jubileusz 15-lecia zespołu który muzycy postanowili świętować razem z Zespołem Regionalnym Koleczkowianie który obchodził 45 lat pracy artystycznej pod wspólną   nazwą Wielka 60-tka.Na festiwalu w Charzykowach muzycy zajęli 1 miejsce oraz ponownie otrzymali nominację na festiwal Shanties.

W styczniu 2020 zespół zbiera najwyższe laury na kolejnej edycji festiwalu Shanties w Krakowie.

Za krzewienie kultury Kaszubskiej zespół został odznaczony zaszytym tytułem „Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego”, „Medalem Róży” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Wejherowa, „Złotym Kłosem”- wyróżnieniem przyznawanym przez Wójta Gminy Kosakowo oraz prestiżową Nagrodą Remusa.

2021 nagroda Grand Prix na festiwalu Szanty Pod Żurawiem.

O popularności grupy świadczy fakt grania ponad 50 koncertów rocznie na terenie całego kraju.

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.