Do zoba
26.04.2024 - 19.05.2024

„Do zobaczenia” | wystawa


Wernisaż: 26 kwietnia, godz. 18.00
Termin: 27 kwietnia-19 maja 
Wstęp: wolny
Autorskie oprowadzania: Noc Muzeów, 18 maja 
Oprowadzania kuratorskie w języku polskim: 

  • godzina 19:00
  • godzina 20:00   
  • godzina 21:00 

    Liczba miejsc ograniczona
    Miejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski - ul. Korzenna 33/35

Wystawa „Do zobaczenia” to wprowadzenie widza w świat naszej sztuki. Chcielibyśmy, by oglądający podążał za towarzyszącą nam twórczą myślą i odczuwał emocje podobne do tych, związanych z tworzeniem. Zauważył, jak obserwacja świata wpływa na temat i formę prac. Żyjemy w czasach wielkich przemian cywilizacyjnych, kulturowych i technicznych.


Jesteśmy ciekawi czy widzowie podążą drogą naszych inspiracji. 


Zapraszamy też na Noc Muzeów, podczas której spotkamy się z publicznością, aby wspólnie podyskutować na ten temat. Mamy nadzieję, że możliwość rozmowy, zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi, będzie obopólną przyjemnością

Adriana Majdzińska 

Rzeźbiarka, zajmuje się również rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W 2000 roku ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 roku zawodowo związana z macierzystą uczelnią. Współtwórczyni i koordynatorka Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku.
W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu.
Do tej pory swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych.

„Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuję nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy.” 

rzeźba Adriany Majdzińskiej

dr Czesław Podleśny

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. S. Kulona otrzymał w 1985 roku. Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej „… Kim jesteś”. Pięciokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni min. Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Posługuje się w swej sztuce różnorodnymi materiałami. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


„Kiedy pojawia się moja sztuka w przestrzeni publicznej, milknie mój komentarz: widz i rzeźba mają sobie więcej do powiedzenia niż by to zrobiła moja narracja. Czeka ich wiele pytań, na które muszą znaleźć swoją odpowiedź, ale dzięki temu odkrywają pokłady emocji, których ja nie dostrzegłem skupiając się nad formą i przekazem”.

rzeźba Czesława Podleśnego

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.