Bałtyk Movie. Pokaz filmu "John Wick"
23.04.2024

Bałtyk Movie. „Siostrzeństwo świętej sauny" | pokaz filmu

Film: Siostrzeństwo świętej sauny, reż. Anna Hints (1 h 29')
Termin: 23 kwietnia, godz. 19.00
Prelegentka: Patrycja Blindow
Koordynatorzy: Joanna Borowik, Bartosz Filip
Bilety: 15 zł do kupienia na portalu INTERTICKET i w Centrum św. Jana na 30 minut przed seansem; sprzedaż na miejscu zamykana jest 15 minut od rozpoczęcia seansu lub po wyczerpaniu puli biletów;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

TEJ WIOSNY W GOTYCKIM KOŚCIELE, KTÓRY STAŁ SIĘ CENTRUM KULTURY TWÓRCY KINA LETNIEGO i FESTIWALU FILMÓW JEDNOMINUTOWYH DOSTARCZĄ ROZRYWKĘ JAKIEJ NIE ZNALIŚCIE

Nadbałtyckie Centrum Kultury przedstawia:
BAŁTYK MOVIE 2024

U nas możesz spodziewać się niespodziewanego. Drzwi otworzy niezawodny Keanu Reeves, odpoczynek znajdziecie w estońskiej saunie, a pożegnamy was chlebem i solą.

Rozgośćcie się w najbardziej spektakularnej sali kinowej Trójmiasta, skąd wyruszymy
w rejs przez nieoczywiste akweny nadbałtyckiej kinematografii.

Przed pokazem odbędzie się 15 minutowa prelekcja.

Opis filmu

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.


Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny" przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

Prelegentka:

Patrycja Blindow - zakochana w nordowym wybrzeżu animatorka kultury, prowadząca z mamą i babcią smagane bałtycką bryzą kino Żeglarz w Jastarni. Od lutego 2024 prowadzi też Kino Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Kiniarka Roku 2021 według Stowarzyszenia Kin Studyjnych i laureatka Honorowego Złotego Biletu przyznawanego przez Stowarzyszenie Kina Polskie za wybitne zasługi dla rozwoju kinematografii w Polsce. Absolwentka prawa, medioznawstwa i podyplomowego Filmoznawstwa na Polskiej Akademii Nauk. Siła kobiecego wsparcia nie jest jej obca. Regularne kąpiele w mroźnym morzu i sesje oddechowe w saunie to jej sposób na przerwę od kinowych obowiązków.

Repertuar:

  • 19 marca, godz. 19.00 | John Wick, reż. David Leitch, Chad Stahelski (101 min.)
  • 23 kwietnia, godz. 19.00 | Siostrzeństwo świętej sauny, reż. Anna Hints (89 min.)
  • 21 maja, godz. 19.00 | Chleb i sól, reż. Damian Kocur (100 min.)

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.