PROFESOR KRYSTYNA JURECKA. TOTUM AD VIOLINUM Koncert urodzinowy dla Maestry
08.04.2024

Profesor Krystyna Jurecka. Totum ad violinum | koncert urodzinowy dla Maestry

Termin: 8 kwietnia, godz. 18.00

Wstęp: wolny

Koordynator: prof. dr hab. Wojciech Szlachcikowski

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Miejsce: NCK  Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

 

Wykonawcy:

wychowankowie i przyjaciele Profesor Krystyny Jureckiej

 

W programie utwory skrzypcowe i kameralne m.in.: L. van Beethovena, W.A. Mozarta, A. Rutkowskiego i A. Schnittkego.

Profesor Krystyna Jurecka ukończyła studia w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Kochańskiego, a następnie studia podyplomowe w klasie prof. André Gertlera w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. 

Była koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także - gościnnie - Sinfonietty Beer Sheva w Izraelu. Była twórcą i prymariuszem Kwartetu Gdańskiego. Jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy koncertowała w kraju, Europie i Azji. 

Działalność pedagogiczną rozpoczęła jeszcze w okresie studiów - w Szkole Muzycznej I stopnia w Sopocie, a po studiach podyplomowych - w macierzystej uczelni. Pełniła w niej funkcje Prodziekana Wydziału Instrumentalnego i Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.  Jej uczniowie i studenci są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Wielu absolwentów prof. Krystyny Jureckiej prowadzi solową i kameralną działalność koncertową, wielu jest muzykami orkiestrowymi w Polsce i za granicą – niejednokrotnie na stanowisku koncertmistrza. Są też nauczycielami gry na skrzypcach w szkołach muzycznych I i II stopnia, a ośmioro z nich zasiliło kadrę pedagogiczną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Prof. Krystyna Jurecka była i jest zapraszana do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, prowadzenia wykładów na prestiżowych letnich kursach, a także dzieli się swą wiedzą z nauczycielami w ramach konsultacji i seminariów w szkołach w Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Warszawie i in. Była promotorem wielu doktoratów, jest recenzentem przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie tytułu profesora sztuk muzycznych. 

Organizatorzy:

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.