Look! Polish Picturebook!
15/08/2019

Look! Polish Picturebook! w Münchebergu

Po majowej odsłonie projektu Look! Polish Picturebook! / Polska Szkoła Książki Obrazkowej na 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu został on zaproszony do Niemiec na 7. Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej w Brandenburgii „Mroczne i Zabawne” (Internationales Bilderbuchfestival – „Das Düstere und das Heitere”).

Wystawę Nadbałtyckiego Centrum Kultury otwarto 15 sierpnia w przepięknym wnętrzu kościoła w Müncheberg, gdzie będzie można ją oglądać do 15 października 2019.

Gotycki murowany kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w powiecie Märkisch-Oderland w Brandenburgii jest bratem bliźniakiem gdańskiego Centrum św. Jana. Spalony w kwietniu 1945 r. – pozostały jedynie otaczające go ściany i nieuszkodzona wieża – został odbudowany i unowocześniony w latach 1991-1996. Obecnie pełni podwójną rolę, służąc zarówno celom sakralnym, jak i kulturalnym. Przez cały rok organizowane są w nim koncerty, wystawy i inne imprezy kulturalne odbywające w Müncheberg i okolicach. Zabytkowe wnętrze mieści również przytulną bibliotekę miejską.

Wernisaż wystawy Look! Polish Picurebook! stanowił preludium do Festiwalu, którego oficjalne otwarcie nastąpi 6 września 2019. Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w Müncheberg, pobliskim miasteczku Bukow oraz… Gorzowie Wielkopolskim. Pomysłodawczynie projektu Look! Polish Picturebook! i specjalistki w dziedzinie książki obrazkowej – dr Małgorzata Cackowska, prof. Grażka Lange oraz dr Anna Wincencjusz-Patyna, będą gościć na Festiwalu z wykładami oraz warsztatami we wrześniu i październiku.

 

O Festiwalu:

Międzynarodowy Festiwal Książki Ilustrowanej w Brandenburgii „Mroczne i Zabawne” (Internationales Bilderbuchfestival – „Das Düstere und das Heitere” // „Mroczne i Zabawne”) został zorganizowany po raz pierwszy w 2013 roku przez Sarah Wildeisen i Olivera Spatza w niemiecko-polskim regionie przygranicznym Märkisch-Oderland i od tej pory odbywa się co roku w różnych lokalizacjach.

Celem tego wielodniowego wydarzenia jest prezentacja współczesnych dzieł ilustrowanej literatury dziecięcej i młodzieżowej z Europy Środkowej i Wschodniej. Na Festiwal zapraszani są znani ilustratorzy m. in. z Białorusi, Czech, Gruzji, Niemiec, Litwy ,Polski, Ukrainy, Rosji, aby zaprezentować swoje książki oraz by poznać ich czytelników i odbiorców.

Na Festiwal składają się m.in. warsztaty dla grup dzieci i młodzieży, wspólne czytania, wykłady, dyskusje oraz wystawy. Ważnym elementem imprezy jest również tzw. SLAM ilustratorów, podczas którego konkurują oni ze sobą w dziedzinie rysunku przy aktywnym współudziale publiczności i akompaniamencie muzyki.

Gośćmi Festiwalu w poprzednich latach byli między innymi polscy artyści: Piotr Socha, Iwona Chmielewska, Małgorzata Gurowska i Ola Cieślak.

Jego początki sięgają programu ViVaVostok Fundacji Roberta Boscha we współpracy z Międzynarodową Biblioteką Młodzieży. Z biegiem lat dodawano dodatkowe miejsca wydarzeń, sponsorów i partnerów do współpracy. Od 2015 roku wydarzenia festiwalowe organizowane są również w polskich miastach: Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W tym samym roku zapoczątkowano program dla młodych, wschodzących ilustratorów, początkowo pod tytułem „Future Lab”, później z powodzeniem uruchomiono „The Comic Continent”.

Festiwal organizowany jest przez Förderverein Stadtpfarrkirche Müncheberg we współpracy z biblioteką miejską Müncheberg.

 

Look! Polish Picturebook! pokazuje najlepsze polskie dzieła sztuki obrazkowej od lat 50. XX wieku. Wystawa Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku była już pokazywana w wielu krajach europejskich, a teraz po raz pierwszy w Niemczech. Daje wgląd w rozwój długiej tradycji grafiki książkowej i ilustracji w Polsce oraz kompleksowo przedstawia najważniejszych artystów z ich książkami i grafikami.

 Look! Polish Picturebook! to także publikacja ukazująca konteksty rozwoju polskiej książki obrazkowej, jej źródła, inspiracje, czerpanie z tradycji, ale także jej przełamywanie w projektach polskich artystów.