15/05/2019

Wizyta studyjna w Rostoku - projekt FilmNet

W 2019 roku kontynuujemy prace nad rozwijaniem działań związanych z filmem i edukacją filmową w ramach projektu FilmNet – jednym z wielu międzynarodowych przedsięwzięć NCK (więcej informacji tutaj).

W dniach 26-30 kwietnia 2019 r. braliśmy udział w wizycie studyjnej w Rostoku (Niemcy), która odbywała się w trakcie w festiwalu filmowego FISH, skierowanego do młodych filmowców niemieckich.

W programie wydarzenia, oprócz projekcji filmów konkursowych znalazły się także seminaria na temat współpracy w obszarze edukacji filmowej oraz inicjatyw dla młodych filmowców w regionie nadbałtyckim oraz prezentacja niecodziennych wydarzeń i formatów filmowych. Jedna z prelekcji dotyczyła Festiwalu Filmów Jednominutowych (www.jednominutowki.pl), wydarzenia od 13 lat organizowanego przez NCK w Gdańsku.

Dodatkowo wzięliśmy udział w dwóch nietypowych wydarzeniach festiwalowych: Totall Recall, w trakcie którego uczestnicy w 10 minutowym wystąpieniu opowiadają publiczności o wybranym przez siebie filmie oraz A Wall is a Screen – wieczornych plenerowych projekcjach filmów krótkometrażowych, organizowanych w nietypowych i specjalnie dobranych miejscach w danym mieście.

Miło nam też, że nasza sieć się rozszerza; ostatnio do projektu FilmNet dołączył nowy partner z Litwy – Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej w Retowie (Rietavas Tourism and Business Information Centre)

 

Partnerzy projektu FilmNet:

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” (Elbląg, Polska)
Instytut Nowych Mediów (Rostok, Niemcy)
Filmregion Sydost (Vӓxjö, Szwecja)
Nadbałtyckie Centrum Kultury (Gdańsk, Polska)
Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej (Retów, Litwa)
Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Elbląg, Polska)
Partner stowarzyszony: Pomorska Fundacja Filmowa / Gdyńskie Centrum Filmowe (Gdynia, Polska).

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Interreg „Południowy Bałtyk”.

Cel działania to poprawa współpracy transgranicznej instytucji i organizacji z sektora filmu i edukacji filmowej.

interrreg-southbaltic