Anna Grabowska
26/01/2021

Game of Gdansk dla seniorów

W grudniu 2020 nasz specjalista ds. IT w projekcie Game of Gdansk, Tomasz Fedak, przeprowadził warsztaty online z seniorami z Akademii Trzeciego Wieku WETI PG. Odbyły się one z inicjatywy Anny Grabowskiej. To ona w grze przeznaczonej dla młodzieży dostrzegła potencjał wykorzystania jej przez starszych odbiorców.

 

Nadbałyckie Centrum Kultury: Jak dowiedziała się pani o Game of Gdansk?

Anna Grabowska, Akademia Trzeciego Wieku WETI PG: Współpracowałam z Nadbałtyckim Centrum Kultury już wcześniej. Nasza relacja rozpoczęła się, gdy brano pod uwagę kandydaturę Gdańska w inicjatywie Europejska Stolica Kultury. Metodę zwiedzania miasta z wykorzystaniem formuły gry miejskiej poznałam podczas EURO 2012. Ostatnio pracuję nad stworzeniem gry na terenie Politechniki Gdańskiej. A projekt Game of Gdansk wydał się bardzo ciekawy. Postanowiliśmy się do niego przymierzyć.

Game of Gdansk dedykowany jest głównie młodzieży szkolnej. Co webinar z Tomaszem Fedakiem dał Waszej grupie?

To było wprowadzenie, które pokazało, czy tego typu gra w tej grupie wiekowej w ogóle ma sens. No więc ma sens. Kilka osób od razu „zaklikało”, mówiąc, że wie, o co chodzi, kilka – że potrzebowałoby dalszego wprowadzenia. Tworzenie własnej gry na poziomie programowania to może być dla nich nie lada wyzwanie. Ale do pokonania, bo „moi” seniorzy mają już za sobą doświadczenie w tworzeniu gier miejskich (projekt „Ja to bym..., czyli Twój pomysł na dom kultury!”).

Od czego zależy, czy dany temat spodoba się seniorom?

Seniorzy to grupa wybitnie wymagająca. To ludzie dojrzali, doświadczeni zawodowo i życiowo. Wiedzą, czego chcą i czego na pewno nie chcą robić i nie zrobią. Jeśli robię coś z seniorami, musi to być z nimi wcześniej ustalone. Jeżeli pozwolę sobie na coś wbrew nim, automatycznie ich tracę. Zajęcia wprowadzające z Game of Gdansk zaskakująco przypadły im do gustu – kilkoro z nich wyraziło zainteresowanie dalszym działaniem. A proszę mi wierzyć, to już coś!

Jak pani grupa radzi sobie z technologicznymi wymogami, jakie stawia przed nią pandemia? Jak prowadzi się spotkania na zoomie z seniorami?

Wbrew pozorom lepiej niż na żywo! Dotychczas uczestnicy spotkań z komputerem na PG lubili sobie w trakcie zajęć pogadać, a teraz nie ma takiej możliwości. Na zoomie pilnujemy, aby mówiła jedna osoba w danym czasie, nie ma więc przeszkadzania mówiącemu (śmiech)! A tak na poważnie, nauka obsługi zooma nie była aż tak trudna. Ja zawodowo zajmuję się komputerami całe moje życie. Czasem wprowadzenie wszystkich wymaga więcej wysiłku od prowadzącego – na przykład w postaci indywidulanych konsultacji. Trzeba zaznaczyć, że nasze relacje są wyjątkowe. Niektórzy należą do grupy od samego początku istnienia Akademii, czyli kilkanaście lat. Wiem, że warto poświęcać ten czas.

 

Game of Gdansk to gra miejska zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu Urb Cultural Planning

Przed rozpoczęciem tworzenia własnej gry osadzonej na Starym Przedmieściu polecamy webinar wprowadzający: