rowerzysta na drodze, w tle jezioro i wędkarz na obrazku napis Po drodze z kulturą. Projekty szyte na miarę
02/03/2021

Podcasty "Po drodze z kulturą, czyli projekty szyte na miarę"

Rok 2020 okazał się nie lada wyzwaniem także dla pracowników kultury, praktycznie z dnia na dzień odciętych od kontaktu z odbiorcami ich pracy. Konieczne stało się znalezienie rozwiązań, które tę łączność przywrócą.

WSZYSTKIE ODCINKI ZNAJDZIECIE TU! 

Działalność w dotąd nieznanych i trudnych warunkach odbywa się metodą prób i błędów, a momentom satysfakcji i spełnienia nieodłącznie towarzyszą chwile zwątpienia. Niemniej, w naszym nowym cyklu podcastów pt. „Po drodze z kulturą, czyli projekty szyte na miarę”, chcemy się skupiać przede wszystkim na pozytywach. Autorki audycji, Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot, będą zabierać Państwa w takie miejsca na Pomorzu, gdzie – mimo pandemicznych ograniczeń – udało się z sukcesem zrealizować wartościowe wydarzenia kulturalne. Porozmawiają z kreatywnymi ludźmi, dla których chcieć znaczy móc – to dzięki nim łatwiej jest czekać na powrót normalności.

W pierwszym odcinku odwiedzimy OKSiBP w Cieplewie, którego pracownicy opowiedzą m. in. o Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2020. Dzięki umożliwieniu zdalnego uczestnictwa w spektaklach, impreza zyskała zasięg ogólnopolski, a skala zainteresowania zadziwiła samych organizatorów…

W drugim podcaście przenosimy się na Kociewie, do Biblioteki Gminnej w Morzeszczynie, która podczas kolejnych lockdown'ów oferuje książki "na wynos". Dzięki biblioTEAMOWI i bibiloKURIEROM z powodzeniem udało się zaproponować mieszkańcom czterotysięcznej gminy zdalne zamawianie książek, audiobooków, filmów i prasy z dowozem do domu. Jak tego dokonali?

W trzecim odcinku wędrujemy do Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Pracownicy i wolontariusze ośrodka kilka miesięcy temu  zrealizowali kampanię #kulTUraznajdziemywyjscie. Dzięki niej mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego i okolic w najtrudniejszym czasie zachowali kontakt z muzyką na żywo, tańcem, na nawet sztukami plastycznymi. O szczegółach opowiada m. in. szefowa ŻOK-u, Monika Jastrzębska-Opitz.

W ostatnim odcinku przed wakacjami odwiedzamy Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Karżnicy. To przykład miejsca, które - choć tytularnie nie związane z kulturą - stało się ośrodkiem kulturą tętniącym, szczególnie w trudnym czasie pandemii. O tym, w jaki sposób integrować i mobilizować lokalną społeczność, opowiadają: Dariusz Narloch, dyrektor CPPL, wójt gminy Potęgowo, pan Dawid Litwin oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Polanki".

Kolejne odcinki cyklu będą publikowane w po wakacjach.

NCK Gdańsk · Po Drodze Z Kulturą / CPPL / Karżnica
NCK Gdańsk · Po Drodze Z Kulturą / ŻOK / Nowy Dwór Gdański
NCK Gdańsk · Po Drodze Z Kulturą CZ. 2
NCK Gdańsk · Po Drodze Z Kulturą CZ. 1
NCK Gdańsk · Po drodze z Kulturą