24/03/2021

Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

Przed nami kolejna odsłona cyklicznego przedsięwzięcia NCK, które za cel stawia sobie promocję kultury Pomorza w innych regionach kraju i za granicą. Tym razem projekt „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” wyrusza aż na Podkarpacie – przez cały czerwiec gościć nas będzie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

To miejsce, które nie poddaje się klasyfikacji – łączy w sobie muzeum i dom kultury, choć wykracza poza działalność obu tych instytucji. W budynku zabytkowego dworca kolejowego – siedzibie Etnocentrum – posłuchacie oryginalnych pieśni odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, dowiecie się, jak powstają proziaki, spróbujecie sił w kowalstwie czy tańcu tradycyjnym, a nawet zorganizujecie urodziny lub wieczór panieński. Bogata oferta instytucji ma zainspirować do dalszych, samodzielnych podróży po regionie oraz pogłębiania wiedzy o jego tradycji i historii.

Tematem przewodnim „Remusowej kary” zorganizowanej we współpracy z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie kobieta. Idąc tym tropem, wysyłamy do Krosna wystawę prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i  wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży. Ekspozycję uzupełni projekcja filmu „Rytuał” – rejestracja performensu w wykonaniu zespołu Odłam Źdźbło. Punktem wyjścia dla twórczości tej grupy jest fascynacja obrzędami – ślubem, weselem, procesją Bożego Ciała, czy pieczeniem korowaja.

Koncert Akademii Głosów Tradycji, dziewięcioosobowego zespołu składającego się z mieszkanek Trójmiasta, będzie okazją do zapoznania się z liryką miłosną, żartobliwymi pieśniami, balladami i przyśpiewkami z wielu regionów etnograficznych Polski, m.in. Kaszub, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny, Kujaw, Puszczy Kurpiowskiej, Mazowsza, Podlasia, Małopolski i Radomszczyzny. Jak mówią jego członkinie: „Śpiewamy pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś nasi przodkowie do Trójmiasta. Poprzez śpiew tradycyjny docieramy do naszych korzeni.”

W programie przewidujemy również dwie imprezy w formie online. O dawnych mieszkankach Gdańska opowie Michał Ślubowski, autor książki „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” (Wydawnictwo Marpress). Spotkanie odbędzie się 5 maja o godzinie 20:00 na kanale NCK na Facebooku, a poprowadzi je Dominika Ikonnikow – historyczka, autorka tras „Szlakiem kobiet” po Głównym i Starym Mieście, koordynatorka cyklu wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Z kolei miłośników folkloru zapraszamy na warsztaty z kociewskiego etnodizajnu. Naszą przewodniczką po wzornictwie tego regionu będzie Magdalena Tkaczyk – rękodzielniczka z Morzeszczyna. To właśnie w tej wsi mieszkała Maria Wespa, jedna z propagatorek haftu kociewskiego.

Szczegółowe informacje wkrótce na www.nck.org.pl